Ověření podpisu za 30 korun. Ztrátové hospodaření České pošty na vlastní kůži v několika číslech

Podpis

Zavírání poboček České pošty a její restrukturalizace jsou bohužel jakousi nezbytností. Když se člověk podívá na hospodaření tohoto dinosaura, pak je jasné, že se od roku 2018 pohybuje v červených číslech. Ztráta v loňském roce se zastavila na 1, 5 miliardě korun, což už je více než alarmující. Za ztrátami České pošty stojí hned několik faktorů, na které se podíváme mnohem podrobněji. Mimo jiné se zaměříme i na několik čísel týkající se služeb této instituce.

Postupný poštovní úpadek

I takto lze charakterizovat další působení České pošty ve svém segmentu. Konkurence nijak nespí a na výběr při doručení sortimentu z mnohých eshopů je k dispozici až enormní množství soukromých společností. Sví služby nabízejí levněji a často jsou i rychlejší. Aby Česká pošta ustála tlak konkurence, musela by se chovat jinak, mnohem tržněji a efektivněji. Za úpadkem České pošty stojí mimo jiné také neskutečné zdražení energií. Velké množství poboček často ve starých objektech nepochybně napomáhá zvyšování dluhu pošty. Zapomenout nelze ani na velké množství zaměstnanců.    

Obyčejné kupecké počty ukazují na ztrátu při využití služeb České pošty

Člověk nemusí být žádný velký počtář. Ověření podpisu na poště vyjde na 30 korun, doba jeho realizace činí 10 minut. Pošta tedy získá celkem 24,80 korun. To je 148,80/h. Taková 1 hodina min. mzdy stojí 103,80. Když přičteme zdravotní a sociální pojištění, dostaneme se na 138,88 korun. S dovolenou 5 týdnů jsme na 153,66/h. Pošta tedy vyúčtuje méně, než kolik by ji to ze zákona stálo. Tím pádem se prohlubuje ztráta. V podstatě se jedná o sociální politiku, která se platí z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Česká pošta bude mít i tak co dělat

Tím si můžeme být jistí. Ověření podpisu by mimo jiné mělo být mnohem rychlejší. Stejně tak je třeba hovořit i o mnohých dalších úkonech. Fakticky je třeba, aby se stát jako provozovatel pošty choval stejně jako soukromník. Důležitý pro něj musí být hlavně trh, respektive zisk. Pošta má přece jenom ještě některé unikátní služby, jako je třeba ověřování podpisů a podobně. Nejen na ně by měla sázet.

Zdroje info: Autor, ceskaposta.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.