Outsourcing jako zdroj levné pracovní síly

Outsourcing je využití externí pracovní síly. Každá společnost potřebuje zaměstnance a může si je zaměstnat sama, nebo využít outsourcing. Ten je pro ně velmi výhodný a společnosti jej vyhledávají. Outsourcing je vztah dvou firem, případně firmy a živnostníka. Tento vztah je dán písemně a přesně vymezuje čeho se týká. Může jít dodávání zboží pro výrobu, zajištění určitých služeb nebo využití pracovní síly.

Výhody outsourcingu

Důvod, proč firmy tolik stojí o externí pracovní sílu, je to jednoduše to, že je to výhodné. S externím zaměstnancem nemusí totiž řešit dovolenou, odvody na sociálním a zdravotním pojištění, nemocenskou či pracovní úraz, počet odpracovaných hodin, přesčasy a další záležitosti, na které mají nárok zaměstnanci. Když spolu podepíšou dvě firmy smlouvu o outsourcingu, vymezí si v ní předmět činnosti, práva a povinnosti, případně sankce a odměna.

Široká nabídka odborníků

Někdy se může stát, že firma potřebuje načas nějakého odborníka. Protože by se jí nevyplatilo mít ho ve firmě pořád a platit mu stálý plat, sáhne do externích pracovních sil. Typicky se tak může jednat o IT specialistu nebo například právní služby. Outsourcing ale zahrnuje také méně kvalifikované zaměstnance, jako je například externí úklid kanceláří nebo hlídání objektu.

Je to finančně výhodné a jednoduché

Finanční úspora je hlavním důvodem, proč lidé outsourcing využívají. Kromě toho, že zaplatí jenom cenu uvedenou ve smlouvě, je zde ještě další výhoda. A tou je využívání levné pracovní síly. Tím se nemyslí jen levní dělníci, ale například levní programátoři. Odborníci existují i v asijských zemích (typicky v Indii) a jsou schopni splnit daný úkol za zlomek ceny. Jednoduchost outsourcingu spočívá v tom, že máte jednu platbu – jednu fakturu. Například jen za dopravu byste mohli mít několik různých faktur.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *