Otrava řeky Bečvy: Starosta Hranic už podal trestní oznámení

Případ otravy řeky Bečvy je nyní mediálně poměrně známý. Aspoň tak, když už to vypadá, že se někdo všechno snaží uklidit pod koberec. Není divu, otrava kyanidem je trestným činem, který by měl být po zásluze potrestán. Aktuálně se děje to, že starosta Hranic na Moravě, Jiří Kudláček, podal dnes na okresním státním zastupitelství v Přerově trestní oznámení na neznámého pachatale.

Vyjádření DEZY bylo šokující

Už na počátku jednoznačně šokovalo vyjádření společnosti DEZA. Ti prostě jednoduše řekli, že se jich situace nijak netýká. Lidé byli postupně dezinformováni, že kontaminace přišla směrem od Choryně. Starosta nyní věří, že se Policii České republiky podaří najít viníka této masivní otravy.

Česká inspekce životního prostředí převzala odpovědnost

To bylo dle slov starosty ale asi tak všechno. Den po samotném zjištění původu otravy očekával, že bude samospráva oblasti informována o tom, o jakou chemickou látku se jedná. Ve skutečnosti se tak nestalo. Až po nějakých 4 dnech po usilovných pracích rybářů a ochranářů vyšla v ČT 24 najevo informace, že se jedná o prudce jedovatý kyanid. Lidé přitom pracovali cca 4 až 5 dní bez jakýchkoli ochranných pomůcek. Mohli tak být vystaveni dokonce smrtelnému nebezpečí.

Další trestní oznámení na ČIŽP

Na postup České inspekce životního prostředí podal starosta Jiří Kudláček trestní oznámení také. Její přístup dle jeho slov mohl způsobit ještě mnohem větší tragédii, jež by se týkala přímo lidských životů. Kontakt s kyanidem mohl být smrtelný. Odborná zdravotnická pracoviště posoudila, že by k otravě kyanidem docházelo ihned. I tak je ale třeba provést u zúčastněných lidí odběry krve a následně je po určité době vyhodnotit. Snad se tedy nakonec viník najde, i když stopy povedou někde nahoru. Poslední zprávy hovoří o tom, že se kyanid dostal do Bečvy ve Valašském Meziříčí.  

 Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.