Nejbohatší lidé z hlediska skutečných peněz

01_hotovost

Žebříčkům nejbohatších lidí světa v posledních letech pravidelně vévodí západní podnikatelé spojení s digitálním byznysem. Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Elon Musk… jejich bohatství je ale z významné části uložené v akciích či jiném majetku jako jsou podíly ve firmách, reality apod. Je proto zajímavou otázkou, kdo v současnosti vlastní nejvíce volných peněz, které může použít kdykoliv. Vzhledem k tomu, že žádný takový žebříček oficiálně neexistuje, jedná se však spíše o odhad.

Černé zlato

Saudské ropné impérium Aramco je pravděpodobně nejcennější společností světa, jehož jmění se odhaduje na těžko neuvěřitelných 1.9 trilionu amerických dolarů. A protože je saúdský král Salman v čele velké části saúdského průmyslu, není divu, že mu z něj plyne opravdu hodně peněz. Disponibilní částka na účtech a v hotovosti se v jeho případě odhaduje na více než 10 miliard dolarů. Za zmínku stojí i fakt, že celá saúdská královská rodina v součtu obhospodařuje jmění na úrovni 1.4 trilionu dolarů.

01_hotovost

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Hodně špinavé peníze

Podnikáním, které generuje opravdu hodně velkou hotovost, je špinavý drogový byznys. I proto se mohl za člověka s největším jměním volných peněz do své smrti v roce 1993 počítat nechvalně známý kolumbijský drogový lord Pablo Escobar. Je prakticky nemožné určit rozsah jeho bohatství, mnohé lze ale odhadnout i z toho, že jeho kartel utrácel týdně asi 1000 dolarů za gumičky na balíky bankovek.

Nejbohatší člověk historie

Pokud zabrousíme do historie, zjistíme, že na nejbohatšího člověka, který kdy žil, lze považovat císaře Mansa Musu I, který ve 14. století vládl území, které odpovídá dnešnímu Mali a Ghaně. Ve své době produkovala jeho země více než 50 procent světových dodávek soli i zlata. Ve své době měl samozřejmě většinu svého bohatství uloženu v hotovosti či ve zlatě, je proto relevantní zmínit jeho jméno i v tomto žebříčku. V přepočtu vlastnil asi 400 miliard dolarů. Pro srovnání, jmění nejbohatšího člověka dneška, Jeffa Bezose, se odhaduje na 175 miliard dolarů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.