Ospalý stát zřejmě vyhlásí nouzový stav: Včerejší debata na Nově plná vzájemné kritiky

Koronavirus

Dnes se koalice radí o vyhlášení nouzového stavu. Ministr zdravotnictví Roman Prymula nouzový stav prostě chce, stejně tak už mluví i Andrej Babiš a Jan Hamáček. Opozice ovšem žádné velké plusy ve vyhlášení tohoto opatření nevidí. Do jisté míry mají pravdu, nicméně situace si nějaké to radikálnější řešení bezesporu žádá. Opozice dokonce mluví o selhání vlády. Pravda je taková, že komunikace s námi občany je minimálně zajímavá…

Existenční propast před podnikateli

Ta se v každém případě bohužel otevírá. Je to smutné. Především restaurace a bary mají na krajíčku. Na jaře se musely kompletně zavřít, postupně se vzpamatovaly, ale nyní přichází další tvrdá rána. Šéf STAN Vít Rakušan se táže, zdali je skutečně nezbytné zastavit chod celé České republiky. Podnikatel se zastavenou činností by měl mít hrazeno 100 % fixních nákladů, při omezení činnosti minimálně 50 %. Než dojde k vyhlášení stavu nouze a zavírání, mělo by být jasno. Otázkou je, zdali bude.

Vyhlášení přijde ve středu

Ministr zdravotnictví Roman Prymula přijde s návrhem nouzového stavu ve středu. Následně bude ihned informována poslanecká sněmovna, která může toto rozhodnutí zrušit. Trvat může nouzový stav maximálně 30 dní s tím, že prodloužení by přišlo jen na základě usnesení poslanecké sněmovny.

Podle ODS jde o vyjádření neschopnosti vlády

Předseda ODS Petr Fiala vidí vyhlášení nouzového stavu jako neschopnost vlády. Podle něj Česká republika nebyla na druhou vlnu koronaviru připravena. Nebyly posíleny hygieny, nespustila se chytrá karanténa a nebylo zajištěno dostatek testů. ODS tedy podobně jako SPD nevidí k vyhlášení nouzového stavu důvody.

Debata na Nově jako vrchol antikomunikace

I tento zajímavý termín se dá použít. Obyčejný člověk měl při pohledu a poslechu pocit, že pouze jeden kritizuje druhého, ale výsledek nulový. Nějaký progres v nedohlednu. Politici všichni v rouškách, aby ukázali národu, že je třeba se chránit. Poté pak na facebooku koluje fotografie, kde se baví bez roušek. Podivuhodné a hlavně strašně důvěryhodné…

Koronavirus: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.