Otrava Bečvy: Policie sdělila obvinění konkrétním osobám

Otrava ryb

Dlouhé přípravné řízení, které se zabývá otravou řeky Bečvy a následnou ekologickou katastrofou, konečně dospělo do fáze, kdy jsou trestně stíhané konkrétní osoby, o nichž se policie domnívá, že mají dané skutky na svědomí. Policie to oznámila 28. června.

Obviněné jsou dvě osoby

Vyšetřovatelé tedy nyní obvinili dvě osoby. Jednu fyzickou a jednu právnickou osobu. Obě osoby by měly být  z oblasti Rožnova pod Radhoštěm. Osoby se měly dopustit dvou trestných činů. Poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Díky těmto kvalifikacím tedy fyzické osobě hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. Právnické osobě pak zákaz činnosti či peněžitý trest.

Zničení životní prostředí a 40 tun mrtvých ryb

Právě zdevastovaná řeka Bečva a 40 tun mrtvých ryb. To je konečná bilance loňské ekologické havárie. Řeka je zasažena od úseku pod Valašským Meziříčím až po oblast u Přerova. Česká inspekce životního prostředí pak dále mluví o tom, že výše uvedené měly na svědomí kyanidy. V této řece je nyní poškozen celý vodní biotop. To zasáhlo všechny na vodu navázané organismy po 40 km toku Bečvy.

Kdo by mohli být obvinění?

Policie České republiky zatím neuvedla jména ani bližší specifikaci osob, kterým bylo sděleno obvinění. Mladá fronta DNES však před časem uvedla, že z provedeného znaleckého posudku vyplývá, že by mohlo jít o firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm. Této firmě patří areál, kde k havárii došlo, a kde provozuje čističku odpadních vod. Zástupce této firmy však v médiích kontroval, že toto zásadně odmítá. Soudní znalec k tomu dle ředitele společnosti nemá důkazy. Přes vše uvedené tedy nelze označit dané osoby, jelikož Policie tak veřejně zatím neučinila.

Zdroj: ČTK a iDnes.cz: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/otrava-becvy-trestni-stihani-obvineni-policie-firma-fyzicka.A210628_100304_zlin-zpravy_klu
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.