01_letiste

Cestovní pojištění v době pandemické

S příchodem léta a pokračujícím očkováním evropské populace se opět otevírají pro cestování populární dovolenkové destinace. Pandemie ale podle všeho ještě zdaleka neřekla své poslední slovo a dovolená v zahraničí tak bude mít stále svá specifika, která se budou týkat samotné cesty i cestovního pojištění, bez kterého žádný rozumný člověk nevyjíždí ani za zcela standardní situace. Největší pozornost se v dnešní době logicky zaměřuje na to, zda cestovní pojištění chrání pojištěného pro případ komplikací spojených právě s onemocněním covid-19. Jako vždy platí, že záleží především na pojišťovně a konkrétní pojistné smlouvě. Na co se tedy při vyhledávání cestovního pojištění v době koronavirové zaměřit?

Na destinaci záleží

Cestovní pojištění dnes většinou s covid komplikacemi počítá a jsou do smlouvy zahrnuty, neplatí to ale obecně. Celkem logicky rozlišují pojišťovny země podle míry rizika (v zásadě se seznamy zemí kryjí s tzv. cestovatelskou mapou Ministerstva zahraničí). V zemích s nízkou nebo střední mírou rizika většinou cestovní pojištění pokrývá i léčebné výlohy spojené s léčbou koronaviru. V „červených“ zemích s vysokým rizikem nákazy to ale většinou neplatí a pokud se chystáte právě tam, je třeba vyjednat si s pojišťovnou individuální smlouvu (která bude samozřejmě dražší).

02_letiste

Foto: Pixabay

Storno a karanténa

Pojištění storna cesty z důvodu problémů spojených s covidem je více než žádoucí. Je ale třeba dát si dobrý pozor. Většina pojišťoven automaticky akceptuje případ, kdy klient neodcestuje, protože se covidem nakazil. To ale neznamená, že nutně vyplatí pojistné i v případě, že je např. umístěn do preventivní karantény. Vždy se proto pečlivě seznamte se smlouvou a vybírejte si pro jistotu takovou, která pokrývá i tyto případy. Stát se totiž může všechno a na preventivní karanténu má často člověk pramalý vliv.

Podobné je to s případy, kdy je člověk umístěn do karantény v cílové destinaci a nestihne zpáteční let. I zde některé pojišťovny plnění nabízí, jiné jen za příplatek, jiné nabízí pouze částečné krytí. Opět se proto dobře informujte co konkrétně vaše smlouva obsahuje.

Další parametry

Je také dobré počítat s tím, že naprostá většina pojišťoven nezahrnuje do plnění pojistky náklady na testy i fakt, že absolvování očkování cenu základního cestovního pojištění nesníží.

Zdroj infromací: https://www.top-pojisteni.cz/cestovni-pojisteni/koronavirus-cestovni-pojisteni-lecebne-vylohy

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *