Jaké škody napáchalo moravské tornádo

01_tornado

Škody, které koncem minulého týdne napáchaly na Jižní Moravě silné bouřky a především silné tornádo, které se při nich zformovalo, posunují tuto tragédii do kategorie těch vůbec největších v novodobé historii České republiky. Především a v první řadě je nutné říct, že všechny hmotné škody blednou v porovnání se ztrátou šesti lidských životů, mezi kterými je bohužel i těhotná mladá žena nebo dvouletého dítěte. Nyní přichází čas na vyhodnocení a sumarizaci materiálních škod. Už nyní je zřejmé, že budou obrovské.

Co se stalo?

Jako tornádo se označuje atmosférický vír vznikající uvnitř bouřkových mraků a způsobený střetem proudů studeného a teplého vzduchu. Tornádo patří bohužel mezi prakticky nepředvídatelné jevy a proto i na Jižní Moravu udeřilo naprosto bez varování, tím spíše, že u nás jsou běžná pouze tornáda slabší. Tornádo, které na Moravu udeřilo minulý týden, nemá v zaznamenané historii naší země obdobu.

Tornádo zničilo 26 kilometrů dlouhý a 500 metrů široký pás země zahrnující několik obcí, z nichž nejhůře postižené byly Hrušky, Moravská Nová Ves a Lužice. Zničeno nebo poškozeno bylo na 1200 domů, již nyní je jasné, že minimálně sedm desítek z nich se bude muset zcela strhnout. Kromě toho napáchalo tornádo ohromné škody na vozidlech, průmyslových stavbách i veřejné infrastruktuře.

02_tornado

Foto: Pixabay

Vyčíslení škod

Přesné vyčíslování škod potrvá samozřejmě mnoho dní, již nyní je ale podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha zřejmé, že jen škody na veřejném majetku (elektrická síť, infrastruktura, nemovitý majetek obcí…) přesáhnou 12 miliard korun. Škody na soukromém majetku budou ještě výrazně vyšší.

Zástupci větších pojišťoven mluví o tom, že jim klienti zatím nahlásili škody v řádu vyšších stamilionů. Částky ale ještě určitě porostou, neboť řada klientů nyní řeší akutnější věci a na pojišťovny se obrátí až v průběhu tohoto týdne.

Finanční pomoc organizuje mnoho neziskových a charitativních organizací, které už nyní shromáždily stamiliony korun. Stát bude poskytovat dotaci až 2 miliony na opravu nemovitosti (krácenou o plnění pojišťovny) a další 3 miliony ve formě úvěru. Připravují se také dotační programy pro postižené podnikatele. Velkou část peněz na opravy veřejného majetku dostane stát pravděpodobně z fondu solidarity Evropské unie.

Zdroj informací: https://echo24.cz/a/Sav77/grolich-skody-na-verejnem-majetku-budou-nejmin-12-miliard

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.