Koronavirus

Otevření škol: V ČR jsou dva tábory rodičů

Už se těšíte, až vaše ratolesti konečně vyrazí zase do škol? Nechápete, proč by děti měly jít na jeden měsíc, když se mohou nakazit a zdá se vám to zbytečné? Přesně tyto dva protipóly uvažování aktuálně panují mezi jednotlivými rodiči. Rozdělili se na jakési dva tábory, které budou, jak se zdá nesmiřitelné. My jsme se právě rodičů na tuto otázku zeptali. Než se ale podíváme podrobněji na odpovědi, zkusíme se na znovuotevření škol podívat pod drobnohledem.

Dobrovolnost nikomu neublíží

Přesně takto zřejmě uvažovala vláda a ministr školství. Oba tábory rodičů tímto rozhodnutím relativně nepopudí. Neměli bychom být ale nijak striktní a rozdělovat rodiče pouze na tyto dva extrémy. Spousta z nich totiž zastává názor, že by měl být návrat do škol striktní, buď tedy ano, nebo nikoliv. Ostatně tuzemské školství je velmi benevolentní a už tak mají ředitelé a učitelé minimální pravomoci. Školství fakticky řídí rodiče. Ministerstvo mělo jednoznačně určit, jak to s návratem dětí do školy bude, a nedávat možnosti.

Jak dopadne dánský model?

V Dánsku vyrazily děti do školy již 15. dubna s tím, že ve třídě jich může být maximálně 15. Neustále si myjí ruce a dodržují dvoumetrové rozestupy. Tedy měly by. Jaká je přesná realita, nikdo příliš neví. Samozřejmě jsou těm nejmenším zakázány hračky, které si občas do školy děti braly. Třídy jsou zaplněné z nějakých 90 %. Rodiče mají vstup do školy zamezený. Zkrátka se má eliminovat riziko případné nákazy. Za několik týdnů by se mělo vidět. Dánské děti jsou fakticky jakýmisi experimentátory.

Musíme pracovat, děti potřebujeme udat

Přesně takto hovoří rodiče, kteří si nemohou dovolit zůstat doma. Zeptali jsme se rodiny, kde otec vykonává zaměstnání skladníka a matka je prodavačka v potravinách. Oba dva se jednoznačně shodli na tom, že do práce zkrátka potřebují. Ostatně nyní se kvůli péči o děti střídají na ošetřovném. Z čeho by žili? Stejně tak je třeba v případě lékařů a některých jiných profesí.

Už to vydržíme, stačí nám ošetřovné

Zeptali jsme se také v rodině učitele. Ten ze situace radost rozhodně nemá. Výuka online u nás nikdy nedokáže alternovat tu klasickou. Možná někdy v budoucnu, nicméně tam ještě ani zdaleka nejsme. Práce má dostatek, navíc neví, jak bude děti na konci školního roku hodnotit. Manželka pracující jako účetní je doma na ošetřovném, takže pobírá 80 % platu. Jinak oba tvrdí, že už to do prázdnin nějak vydrží. I když to vypadá, že oba nakonec do práce přece jenom půjdou. Minimálně učitelé od 25. května zřejmě nastoupí.

Situace se vyvíjí každým dnem, aktuálně se rozhoduje o prodloužení stavu. Tak uvidíme. O školství se nyní moc nemluví.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

9 komentářů

 1. Michal Odpovědět

  Stačí dostávat „ošetřovné“ !! To je nejdůležitější !! Že je harant blbej,jako puštok-je celkem lhostejné !!

 2. Petra Odpovědět

  Stačí ošetřovné?! Já být matka samoživitelka tak už dávno chcípnem hlady pač nám do dnes ješte žádné nepřišlo!

 3. Jana Odpovědět

  Já matka samozivitelka jsem a nemít odpracovaných aspoň těch 7 sichet za březen, tak fakt asi chcipnem. Konec dubna a osetrovne za březen v nedohlednu? Zajímá to někoho???

 4. Naděžda Parihuzičová Odpovědět

  Dobrý den chci se zeptat,když jsem doma na ošetřovném a dítě pustím 25.5.do školy a ve škole bude pouze 3 vyučovací hodiny .Jak to bude s ošetřovným na dítě .Když chci aby ten měsíc do školy chodila .

 5. R. Odpovědět

  Syn je v 8.třídě základní školy. I když denně plní úkoly a odesílá je do školy, v žádném případě neumí učivo tak, jako když ve škole slyší výklad učitele, je přítomen opakování, zkoušení spolužáků. Proč nikdo neřeší, kdy a jakým způsobem děti učivo dohoní??? Všichni řeší pouze ošetřovné, stojí s nataženou rukou a bez ohledu na to, že počet nakažených neustále klesá, mají najednou hrozný strach. Strach, že jim stát přestane financovat pobyt doma a že by si najednou zase měli jít vydělávat prací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *