home-office-336378_640

Vaše nároky na home office

Pokud vás nynější krize spojená s rozšířeným onemocněním covid-19 a jeho pandemií zasáhla tak, že pracujete z domu na tzv. home office, určitě je tento text pro vás. Dnes si totiž řekneme, na co při home office máte nárok. Pojďme na to!

Lze home office jednostranně nařídit?

Pokud vás zajímá, zda váš zaměstnavatel může jednostranně nařídit vykonávání práce ve formě tzv. home office, pak vám musíme sdělit, že takto postupovat nelze. Nelze jednostranně nařídit takový výkon práce. Nejde to však ani v tomto vztahu naopak. Tedy – nejde ani jako zaměstnance jednostranně oznámit zaměstnavateli, že přecházíte na režim home office. Vždy musí dojít k dohodě mezi těmito dvěma stranami. Ideálně v písemné formě.

Podmínky výkonu práce z domova

V dohodě o home office může váš zaměstnavatel také stanovit podmínky takového výkonu práce. Protože však většinou nebudete jediným zaměstnancem, který takto může pracovat, může zaměstnavatel takto stanovit podmínky i v jiné formě. Nikoli tedy v dohodě, ale ve vnitřním předpisu. Na tento dokument pak mohou následné dohody odkazovat. Tímto vnitřním předpisem, tedy jednostranným právním jednáním zaměstnavatele, který je závazný pro zaměstnavatele, může zaměstnavatel stanovit prakticky všechny záležitosti týkající se home office. Například tedy odevzdávání pracovních povinností, dodržování bezpečnosti práce, náhradu nákladů a přiměřený monitoring pracovníků. Nelze však takto stanovit místo výkonu práce. To lze stanovit jen v pracovní smlouvě nebo dvoustranné dohodě o home office. Zaměstnavatel však může požadovat, aby toto místo bylo soukromé, nikoli veřejné a bezpečné.

Nárok na úhradu nákladů

Zaměstnanec si může nárokovat takové náklady, které vznikly přímo jemu. Účtovány mohou být jen s předchozím souhlasem zaměstnavatele či na základě dohody se zaměstnavatelem. Tyto náklady se posléze prokazují zaměstnancem. Lze také uzavřít o tomto nahrazování dohodu mezi vámi a zaměstnavatelem. Následná kompenzace reálných nákladů poté nepodléhá zdanění. Zdanění by podléhala jen, pokud by tato částka byla zahrnuta ve mzdě či platu.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *