Otevření mateřských škol: Testování ve školkách není připraveno

Mateřská škola

Už se jako rodiče nemůžete dočkat toho, až se konečně otevřou mateřské školy a vaše ratolesti budou moci vyrazit. vy si tak oddáchnete, případně budete moci konečně svou práci dělat v klidu. Hezká představa, která je aktuálně poměrně hodně vzdálená realitě. Bohužel. Nic jiného konstatovat nelze. Testování v mateřských školách totiž není přichystáno. Ta samá informace se týká také roušek v objektech těchto vzdělávacích institucí.

Aktuálně je zavřeno, otevření se plánuje

Tak jako tak, termíny ještě nejsou a hned tak nebudou. Otevřené jsou jen pověřené mateřské školy, kde jsou děti zdravotníků a dalších složek. Ministerstvo bez jakékoli legislativní opory plánuje testování dětí. Mateřské školy se pochopitelně bouří. Ředitelky mají pochopitelně strach, že může při odběrech dojít k nějakému nepříjemnému poranění. I kdyby docházelo k samoodběrům přímo ve školkách, za zdravotní komplikace bude odpovědný logicky ředitel této instituce. Nemusí být pochopitelně adekvátně pojištěný.      

A zase roušky

Jak se dohlédne na to, aby si děti roušky neměnily? Velmi složitě. Počítat je třeba s tím, že si děti roušky olizují a mnohdy je mají nasazené tak, že je to fakticky úplně jedno, zadli je skutečně mají. Rodiče mají výhrady vůči tomu, aby děti měly roušky na tváři nasazené po celý den, kdy budou v mateřské škole.

Co dále trápí mateřské školy?

Aspektů je poměrně hodně. Jde například o zvýšené výdaje na ochranné pomůcky spojené s koronavirovou pandemií. Dále jde o školní jídelny, které nemusí být v provozu. Zapomenout přitom nelze ani na omezené pravomoci ředitelů a jiné aspekty. Málo toho bezesporu není. Tak uvidíme, jak se ke všemu nakonec postaví MŠMT a jiné instituce.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.