Otcovská dovolená

Otcovská dovolená: Na jak dlouho máme nárok?

Otcovská dovolená byla schválena a my ji můžeme využívat. Lze si vzít volno formou otcovské dovolené po narození potomka. Má však nárok každý? A jaká je při této variantě náhrada mzdy?

Koho se dovolená týká

Nové děti se rodí bez ohledu na povolání a třídní příslušnost. Má tedy každý nárok na tuto dovolenou? Nárok vzniká novopečeným otcům, kteří se chtějí starat o své dítě. Toto dítě musí být na matrice zapsané jako jeho vlastní. Pokud však převzetí dítěte povolí příslušné orgány a nahrazujete tomuto dítěti péči, nárok máte i vy. Další důležitou podmínkou pro vznik nároku na otcovskou dovolenou je podílení se na nemocenském pojištění. To znamená, že nejméně po dobu tří měsíců musíme platit nemocenské pojištění. Za zaměstnance jej platí zaměstnavatel, živnostníci si jej platí sami.

Jak vysoká je náhrady mzdy?

Pokud uvažujete o otcovské dovolené, jistě se ptáte, kdo vám nahradí ušlý zisk? Otci, který využívá tohoto nároku, náleží dávka otcovské poporodní péče. Tato sociální dávka se vyplácí z nemocenského pojištění a vypočítává se z denního vyměřovacího základu (podobně jako nemocenská). Tento základ tvoří hrubý příjem za poslední rok vydělený 365 (366). Platí zde ale také redukční hranice, které jsou pro rok 2017 následující:

a)      ze základu do 942 Kč se počítá 100%,

b)      ze základu od 942 do 1412 se počítá 60%,

c)      ze základu od 1412 do 2824 se počítá 30%,

d)      k základu nad 2842 se již nepřihlíží.

Z takto redukovaných základů se pak vyplácí 70%.

Jak dlouho lze dovolenou čerpat

Poslední relevantní otázkou ohledně otcovské dovolené v roce 2017 je na délku čerpání. Tohoto nároku lze využívat maximálně 7 kalendářních dní. Avšak nemusíte nastoupit na otcovskou dovolenou ihned po narození dítěte. Otec musí nastoupit maximálně do 6 týdnů od narození potomka. Můžete ji čerpat také v době, kdy je dítě ještě s matkou v nemocnici. Nárok však nevzniká v situaci, když je dítě a matka nuceně ve zdravotnickém zařízení celých 6 týdnů.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *