car-1149997_960_720

Kdy můžete zrušit smlouvu o povinném ručení

Každý automobil zapsaný v registru vozidel musí být ze zákona pojištěn po celou dobu, kdy se v tomto seznamu nachází. Nezáleží přitom, jestli onen vůz pouze nehnutě stojí na pozemní komunikaci a vy s ním jako majitel nikdy nikam nejezdíte. Povinné ručení se takto nejmenuje jen tak nadarmo a s ohledem na četnost dopravních nehod na českých silnicích je to jednoznačně dobře. Za jakých podmínek však můžete smlouvu o povinném ručení vypovědět? Není to tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Ke změně povinného ručení musíte mít pádný důvod

V online prostoru si dnes každý z vás může jednoduše porovnat nabídky, které pojišťovny poskytují svým klientům. V případě povinného ručení tomu samozřejmě není jinak. Není navíc neobvyklé, že narazíte na mnohem výhodnější nabídku, než kterou disponujete nyní. Co teď s tím? Vždyť přece přechod ke konkurenci je mé svaté právo a nikdo mi v něm nemůže bránit.

Jenže to se hluboce mýlíte. Smlouvu u stávající pojišťovny nelze vypovědět okamžitě a navíc k tomuto kroku musíte mít opravdu dobrý důvod, jinak se vaší žádostí nikdo nebude vůbec zabývat. Vypovědět smlouvu bez udání důvodu můžete pouze v zákonem stanovené lhůtě dvou měsíců od uzavření smlouvy. Je to v podstatě stejný princip, jako když si v obchodě koupíte oblečení, které vám nesedí. Pokud jej do 14 dnů nevrátíte zpátky, obchod na vaše následné připomínky nebude reagovat.

Kdy lze vypovědět smlouvu o povinném ručení

Pojišťovnu lze změnit na konci smluveného pojistného období, které se u povinného ručení uzavírá zpravidla na jeden kalendářní rok. Vy můžete s blížícím se koncem tohoto období sledovat trh a pokud objevíte výhodnější nabídku, nikdo vám v odchodu za lepším nebude bránit. Výpověď však musíte poslat nejpozději 6 týdnů před koncem pojistného období.

Povinné ručení je možné vypovědět i v případě, že se změní vlastník vozidla. Když automobil darujete rodinnému příslušníkovi nebo prodáte cizímu člověku, pojistka se dá zrušit v podstatě ihned. K tomuto úkonu musíte mít po ruce výpověď, kupní či darovací smlouvu a kopii velkého technického průkazu s uvedením nového majitele.

Někdo vám ukradl automobil? Povinné ručení v tomto případě automaticky zaniká ihned po nahlášení události na příslušných úřadech. Doložit je pak nutné pouze výpověď a policejní protokol.

Dočasné vyřazení vozidla z evidence a uložení registračních značek na depozitu může být provedeno maximálně ve lhůtě 12 měsíců. I v tomto případě povinné ručení zaniká hned, samozřejmě za předpokladu doložení záznamu o dočasném vyřazení vozidla a kopie velkého technického průkazu.

Smlouvu s pojišťovnou můžete vypovědět v období tří měsíců od vzniku poslední pojistné události, kterou jste vlastní vinou způsobili. V tomto případě musíte počítat s výpovědní lhůtou jednoho měsíce.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

1 komentář

  1. Milan Tomsa Odpovědět

    Předesílám, že plně chápu význam a nutnost zavedení povinného ručení. Ale : proč mě stát nutí se pojistit? Když jsem způsobilý řídit motorové vozila, tak si také plně uvědomuji,že cokoliv při řízení způsobím, a nejsem pojištěn, v plné výši také zaplatím. Ale proč MUSÍM ? Zajímá někoho, že třeba bydlím v rodinném domě a neplatím žádnou pojistku. Neopatrností způsobím požár a shoří nejen můj dům, ale i půlka vesnice. A řeší někdo, že jsme neměl pojistku?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *