Británie chce novou brexitovou dohodu s EU

01_brexit

Ani ne rok po definitivním uzavření obchodní dohody mezi Evropskou unií a Velkou Británií požaduje nyní Spojené království její novelu. Proč? Dle britské strany se v praxi ukázaly problémy, které vycházejí ze sjednaného režimu na hranicích s Irskem. Britové nyní tvrdí, že uspořádání po Brexitu nefunguje. Co chtějí změnit?

Režim dál nemůže pokračovat

V britském parlamentu se takto vymezil vůči dohodě David Frost – člen vlády zodpovědný za brexitovou agendu. Ten mimo jiné řekl, že takto dál režim dle dohody nemůže pokračovat. Zejména Frostovi vadí, že brexitová dohoda zavedla unijní kontroly zboží, které míří z Británie. Tyto kontroly vznikly proto, aby mezi Irskem a Severním Irskem nemusela po Brexitu vzniknou tvrdá hranice.

Co Britové požadují

Jak tedy chtějí Britové problémy, které s dohodou mají, řešit? Spojené království požaduje, aby se kontrolovalo jen to zboží, které míří do Irska. Dále požaduje, aby nad těmito kontrolami dohlížela britská vlády, nikoli Unie. Frost se tedy vyslovuje pro to, aby se do praxe již dále nezaváděly postupy dle tzv. severoirského protokolu, a aby se dle něj hledala „nová rovnováha“. Dle dohody o Brexitu mezi Unií a Británií platí, že od tohoto protokolu může Británie odstoupit i jednostranně, a to v případech, kdy by jeho dodržování představovalo pro Spojené království vážné ekonomické, společenské či enviromentální obtíže.

Co na to Evropská unie?

Odpověď ze strany Evropské unie je zatím jasná. Místopředseda Evropské komise a slovenský eurokomisař Maroš Šefčovič v reakci na Frostova slova řekl, že tento severoirský protokol se měnit nemůže. Kromě míru v Severním Irsku je dle Šefčoviče také důležité, aby se do Unie na jednotný evropský trh dostávalo jen takové zboží, které splňuje evropské standardy. Právě kvůli tomu musí být protokol zaveden a dodržován.

Zdroj informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/brexit-dohoda-velka-britanie-eu-severni-irsko.A210723_172542_eko-zahranicni_mato
Náhledové foto – Pixabay

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.