01_korea

OSN viní severokorejské hackery z krádeže stamilionů dolarů

Zpráva expertního panelu pro Severní Koreu viní státem organizovanou skupinu počítačových hackerů z krádeží peněz v hodnotě stamilionů dolarů. Zpráva je prozatím vedena v režimu důvěrná, její fragmenty se však podařilo skrze zdroje v diplomatickém sboru získat novinářům americké CNN. Expertní panel pro Severní Koreu je zodpovědný za monitoring a dodržování sankcí uvalených na diktátorský režim Kim Čong-Una.

Armádní financování skrze hackery

Dokument viní Kimův režim z útoků na finanční instituce a směnárny kryptoměn. Jedna konkrétní – dosud neznámá – členská země OSN, měla hlásit, že severokorejští hackeři tímto způsobem v průběhu let 2019 a 2020 zcizili 316,4 milionu dolarů (téměř 7 miliard korun).

Hackerské aktivity jsou podle všeho státem řízené a organizované (jak jinak, v Severní Koreji) a mají jasně definovaný cíl, kterým je získat prostředky na financování armádních programů, a nákup materiálu i technologií potřebných pro vývoj jaderných zbraní a s nimi spojených balistických raket.

Důvodem pro zvýšenou aktivitu ve virtuálním prostoru může být i pokračující pandemie koronaviru, neboť přísná omezení v cestování a průmyslový pokles v mnoha zemích, kam Severní Korea dodávala např. uhlí, se negativně projevil na hospodářství země.

02_korea

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pravidelný report

Zpráva expertního panelu pro Severní Koreu vychází pravidelně každých 6 měsíců a je komprimována z informací jak z veřejně dostupných informací, tak z informací tajných služeb členských států či zpráv od uprchlíků, kterým se podaří Severní Koreu opustit.

Uvedená zjištění nejsou však nejsou ničím novým a podobné snahy severokorejských hackerů o získání tajných informací či finančních prostředků se periodicky opakují. Poměrně unikátní je v tomto případě rozsah krádeže financí. Stejně tak je z obsahu zprávy patrné, že Severní Korea ve svém jaderném programu stále pokračuje (to koneckonců nedávno veřejně potvrdil i sám Kim) bez ohledu na snahy a ze strany Donalda Trumpa proklamované úspěchy v jednáních.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *