Orbánovy chvalozpěvy: Putin je stoprocentně racionální člověk

Putin a Orbán

Návštěva Viktora Orbána v Moskvě vyvolala poměrně velký poprask jak mezi novináři, tak pochopitelně i na veřejnosti. Orbán se zřejmě cítí jako velký mírotvůrce, a tak se snaží Ukrajinu a Rusko dostat k jednacímu stolu. To je rozhodně chvályhodné, ač bych sám sebe rád ujistil, že takto jedná skutečně ve veřejném a nikoli svém vlastním zájmu. Při mnoha krocích tohoto politika lze bohužel hovořit hlavně o jeho vlastních zájmech. Orbán se po setkání s Putinem vyjadřoval na adresu ruského prezidenta poměrně pochvalně.

Velmi racionální člověk

Viktor Orbán hovořil o tom, že je Putin stoprocentně racionální. Konkrétně Orbán v rozhovoru pro švýcarský Die Weltwoche na palubě svého letadla řekl, že je ruský prezident stoprocentně racionální. Jinými slovy, zřejmě ruský diktátor skutečně přemýšlí jako puntičkář a vše má dokonale promyšlené. Orbán nešetřil chvalozpěvy. Prohlásil konkrétně o Putinovi, že když vyjednává, když začne vysvětlovat svůj názor, když předkládá návrhy, říká ano nebo ne, je super racionální. V čem vlastně tkví ona super racionalita?

Super racionální člověk s krví na rukou?

Nejde mi do hlavy jedna věc. Jak může mít super racionálně přemýšlející člověk krev na rukou? Prostě tomu nerozumím. Pokud bych chtěl všechno nejlepší pro lidi, snažil bych se všemi možnými prostředky řešit konflikty a potenciální spory opravdu racionálně bez použití síly.

Velmi opatrný a přesný politik

Opět charakteristika Putina z úst Viktora Orbána. Přesnost je holt dobrá vlastnost. Mimo jiné také hovořil o tom, že je Putin chladnokrevný. To asi ano, když nyní Rusko okupuje území Ukrajiny. Tak jako tak jsou Orbánovy snahy o zprostředkování míru poměrně podivné. Naději na úspěch bohužel stejně nejspíše nemají.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://tass.com/world/1813491, https://eadaily.com/en/news/2024/07/06/orban-putin-is-super-rational-negotiating-with-him-is-a-challenge

Vladimir Putin a Viktor Orbán: Autor Presidential Press and Information Office https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vladimir_Putin,_Viktor_Orbán_(Hungary,_February_2015)_03.jpeg, Kremlin.ru

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.