Optimista Stanjura: Dle ministra Češi začnou bohatnout už letos díky růstu reálné mzdy

Zbyněk Stanjura

Ministr financí Zbyněk Stanjura věří, že ozdravení veřejných financí zabírá. Podle ministra se tak lidé budou mít lépe, neboť reálná mzda v letošním i následujícím roce poroste. Stanjura věří, že to voliči ocení. Jaký je odhad růstu mezd?

Přestože v posledních čtvrtletích reálná úroveň platů klesala, tak dle ministra financí by naopak měla letos začít růst. Stanjura je vůbec velký optimista, neboť věří, že státní rozpočet s naplánovaným schodkem bude dodržen. Češi budou vážně bohatnout, nebo je to jen zase vládní pohádka?

Růst by měl začít v 1. čtvrtletí

Posledních 9 čtvrtletí reálná úroveň platů klesala. Za poslední 2 roky tak klesla o 11 %. Naopak nyní by měla začít růst, a to už v 1. čtvrtletí. V letošním roce se očekává ze strany různých institucí i Ministerstva financí ČR inflace okolo 3 % a okolo 6 až 7 % je odhad růstu mezd. To znamená, že letos by reálná mzda měla růst tempem 3 až 4 %, jak uvedl ministr financí Stanjura.

Ministr financí rovněž uvedl, že ČR se v letošním roce dostane v ukazateli poměru deficitu veřejných financí vůči HDP pod požadovaná 3 % z tzv. Maastrichtských kritérií pro přijetí eura. A to z 5,8 % v roce 2021, kdy vládlo opoziční hnutí ANO. Plán byl 2,2 či 2,3 %. Nicméně dle Stanjury budeme bezpečně pod 3 % a v následujících letech to bude klesat, což je dle ministra dobrá zpráva pro budoucí státní rozpočty, které podle jeho slov svědčí o ozdravování veřejných financí.

Výhled na návrat úrovně před covidem

Podle bývalé ministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové se ČR v úrovni reálných mezd vrátí na úroveň před covidem, tj. na rok 2019 až v roce 2026. Dle analytiků se reálná mzda dostala na úroveň roku 2017. Nicméně experti rovněž očekávají růst od letošního roku. Stejně tak i oni zastávají názor, že předpandemické úrovně dosáhne nejdříve v roce 2026.

Státní rozpočet s plánovaným schodkem

Pro letošní rok počítá státní rozpočet se schodkem 252 miliard korun. Pro následující rok má vláda v rozpočtovém výhledu 235 miliard korun. Ambicí ministra financí je, aby to číslo bylo ještě nižší. Hlavně doufá, že nebude vyšší. To by Stanjura považoval za špatný výsledek. Uvedl, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by s dodržením schodku mohla mít vláda problém. Zmínil, že vždy nejsilnější jsou poslední měsíce kvartálu, tj. březen, červen, září a prosinec.

Zdroj: https://www.e15.cz/domaci/realna-mzda-letos-stoupne-az-o-ctyri-procenta-predpovida-stanjura-1414206

https://www.kurzy.cz/zpravy/760753-ministr-stanjura-pro-pravo-cesi-zacnou-bohatnout-uz-letos/

Ministr financí Zbyněk Stanjura: Náhledové foto Úřad vlády České republiky