Oprávněná kritika vlády: Na koncepci vyplácení důchodů se nikomu nechce pracovat

Důchodce

Úprava valorizace důchodů je za námi. Penze budou růst pomaleji a důchodci si přijdou do budoucna na méně finančních prostředků. Máme za sebou komedii se spaním ve spacích pytlech. Sněmovna byla svědkem obstrukcí ze strany opozice, které byly spíše trapné než přínosné. Na trapnosti ze strany pana Havlíčka, paní Schillerové nebo pana Okamury se ale soustředit nebudeme. Zaměříme se spíše na onen krok vlády, který s nějakou koncepčností nemá takřka nic společného. Bohužel.

Zbytečná legislativní nouze

Nepochybně. Proč se snížení valorizace penzí řešil až nyní v legislativní nouzi? Protože se vše nechávalo až na poslední chvíli po prezidentských volbách. Nic víc, nic méně. K tomuto kroku přitom mohlo dojít mnohem dříve a mohlo se klasicky hlasovat. Nebylo zapotřebí nesystémově zasahovat do penzijního systému. Vláda v tomto případě potřebovala nutně ušetřit nějakých 30 miliard korun, za čímž si tvrdě šla.

Kde je koncepce? Nikomu se nechce

Vládní většina si prosadila svoje. Jak se to může stát, když je systém nějak nadefinován? Bohužel ano. Valorizace penzí vyžaduje dlouhodobé řešení, dlouhodobou koncepci. Ne pouze to, že se rychle potřebuje sehnat 30 miliard korun, odhlasuje se stav legislativní nouze, ušetří se peníze a vše jde zase dál, jako by se nic nedělo.

Inflace se nejspíše sníží

I s tímto faktem je zapotřebí počítat. Odůvodnění zvýšení penzí je právě inflace. Dále pochopitelně Fialova vláda argumentovala Ukrajinou.

Důchodový systém je neudržitelný, řešit se ale musí věci komplexně

Nepochybně. Donekonečna nebude stát schopen peníze důchodcům poskytovat v plné výši. Proto by se nyní mělo pracovat na tom, aby vznikl nějaký garanční fond, kde si lidé budou moci bez rizika ztráty peněz spořit. Nic se ale neděje, aktuální penzijní připojištění za moc nestojí a peníze před inflací nijak výrazně neochrání. Koncepci důchodů se úspěšně vyhýbaly i minulé vlády, kdy se jen populisticky přidávalo. Tato toho ale také moc nedělá. Koncepčně prakticky nic.

Zdroje info: Autor, https://www.finance.cz/duchody-a-davky/kalkulacky-a-aplikace/zvyseni-duchodu/,https://www.e15.cz/domaci/konec-stedre-valorizace-duchodu-schvalila-vlada-penze-vzrostou-jen-o-760-korun-1396619   

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.