Jak funguje zálohování PET lahví ve vybraných prodejnách

láhve

PET lahve i plechovky nikdy do běžného odpadu nevyhazujte. V dnešní době je samozřejmě možné je třídit do specializovaných kontejnerů na plasty. Některé obchodní řetězce jako jsou Lidl a Kaufland takové třídění nyní dokonce odměňují. Již od února v nich můžete totiž vrátit nejen vaše PET lahve, ale též plechovky od nápojů.

Jak se vrací PET láhve?

Vrácení PET lahví neprobíhá tak úplně stejně jako v případě pivních lahví, ani jako za starých časů u okénka, kde se na odevzdání lahví čekala nezřídka dlouhá fronta. PET lahve sbírají stejně jako skleněné láhve automaty.

Automaty určené ke sběru PET lahví však nejsou zatím uvedeny do všech obchodů. Za odevzdané lahve přes automat nedostanete navíc peníze, nýbrž slevový kupón na konkrétní druh zboží. Nelze ho tedy vyměnit za hotovost, ani ho nelze zaměnit za jiné, pro vás výhodnější zboží.

PET láhve

Foto: Pixabay

Budou slevy skutečně lákat?

I tak se ale mnoha zákazníkům vyplatí nosit své PET láhve do obchodu, kde se jich hned u vchodu mohou zbavit. Automat jim vytiskne lístek na slevu pro konkrétní zboží. Význam vrácení PET lahví není jen záležitostí ekonomickou, ale především ekologickou. Hladiny oceánů a moří jsou v současnosti PET lahvemi doslova zahlceny. Je proto čas bojovat a zamyslet se nad způsobem nakládání s plastovým odpadem.

Ministerstvo životního prostředí se proto i nadále zabývá myšlenkou na zavedení zálohového systému pro sběr PET lahví. K těmto změnám by se mělo již brzy přistoupit, oficiální změna by tak mohla nastat již v roce 2025.

Zálohový systém uvítají tedy ti, kteří rádi využívají slevy a za všech okolností hledají výhodné nákupy, a především potom ti, kdo chtějí pomáhat přírodě.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/vratne-pet-lahve-30000305.html

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-cesi-si-zvykaji-na-vraceni-pet-lahvi-a-plechovek-vadi-ale-vyberove-kupony-226693

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.