Opájení se fotovoltaikami je klamné a zastropování cen krátkodobé. Řešení je jinde

Energie

Po celé zemi jsou na domech fotovoltaické panely, sousedé si sdílejí energii a máme se skvěle. Krásná myšlenka, která by se měla podporovat. Nyní ale bohužel nejsme a jen tak nebudeme v globálnějším měřítku na nic takového připraveni. Musíme se tedy probudit. Nic jiného nám nezbude. Jasně, zvolňování ve využívání solární energie není jednoznačně na místě. Řešit by se ale primárně měly jiné kroky. Jaké? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Zastropování cen energií jako nutnost, ale nikoli konečné řešení

Spekulace o tom, jestli je zastropování cen energií správné a jak by mělo vypadat jinak, nejsou na místě. Přijít prostě muselo. Ostatně, když někdo krvácí a poskytuje se mu první pomoc, ne vždy je předpisová, ale nutná. Strop dokáže zajistit většině lidí jak světlo, tak i teplo a většina z nás mimo ty úplně nejchudší ze svého standardu nesleví nijak brutálně. Počítat je ale třeba s tím, že to stát bude bolet a dlouhodobě se do jisté míry ožebračíme.

Prostě to bude bolet

Nepochybně, na energetický strop půjde více než 100 miliard. Jasně, část samotné částky může být krytá z nadstandardních zisků energetických gigantů a jiných firem, nicméně stačit to jistě nebude. Ani v případě, že se použijí vyšší dividendy státních podniků a prodají emisní povolenky. Peníze zkrátka půjdou také ze státního rozpočtu a zvýší se dluh naší země. Domácnosti sice na první pohled tolik krvácet nebudou. Nicméně v důsledku zmiňovaného se zvýší inflace. Ta už bude rodiny bolet. A úspora domácností? Při cenovém stropu bude minimální. Lidí se jen tak nenamotivují.

A zase Green Deal

Aby ne. Zastoupení obnovitelných zdrojů musí být jednoznačně v rozumné míře, nikoli jako diktát a jakési nereálné cíle. Odstavení uhelných zdrojů elektřiny je nesmysl v případě, že za ně neexistuje adekvátní náhrada. Tu my prostě nemáme. Krvavý ruský plyn nechceme a ano on není žádným ekologickým gejzírem.

Čekání na nové zdroje

Je a bude. Vodík, solární energie a větrná energie ale rozhodně nedokážou pokrýt naši spotřebu. To je třeba si přiznat. Po našem uhlí je přitom velká poptávka. Zelené snění nám tedy asi nepomůže. Energetických zdrojů musí být více a zelené rozhodně všechny nebudou.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/komentar-energie-green-deal-petr-bayer.A220923_160827_ekonomika_javu

https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_cs

https://euractiv.cz/section/klima-a-zivotni-prostredi/news/green-deal-skoncil-prioritou-by-mela-byt-energeticka-sobestacnost-eu/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.