Pivo

Oktoberfest se kvůli covidu opět neuskuteční

První květnový všední den se stal pro mnoho pivních fanoušků velmi smutným okamžikem. 3. 5. 2021 totiž oznámil bavorský premiér Markus Söder společně s primátorem Mnichova Dieterem Reiterem, že kvůli epidemii koronaviru se letos věhlasný pivní festival Oktoberfest neuskuteční. Premiér největší spolkové země našeho západního souseda také doporučil zrušit všechny ostatní bavorské festivaly.

Druhé zrušení Oktoberfestu

Bohužel je to již druhá rána za poslední rok pro pivního fanouška. Oktoberfest se totiž ze stejného důvodu, jako je tomu i nyní, nekonal ani v roce 2020. Za všechno může pandemie koronaviru, která nyní v Německu nabírá na síle. Bavorský premiér médiím a veřejnosti sdělil, že padlo jednomyslné doporučení k nekonání Oktoberfestu. Na druhou stranu řekl, že pokud by se našlo nějaké kreativní a bezpečné řešení, je ochoten jej podpořit. Problémem však je, že pořadatelé nechtějí žádná polovičatá řešení. Ani dle primátora Mnichova Reitera nejde o jednoduché řešení. Slavnost však dle politika má smysl jen, pokud mohou na akci přijít lidé a cítit se bezpečně. Němci však nepředpokládají výrazné zlepšení ani na přelomu září a října tohoto roku.

Možné náhradní řešení?

Otázkou je, zda bude Oktoberfest úplně vymazán z kalendáře, nebo se bude slavnost slavit v jiné podobě. Například minulý rok kompenzovaly zrušený Oktoberfest náhradní programy mnichovských hospod, pivnic a restaurací. Nyní však není jasné, zda bude možné něco podobného udělat i letos. Primátor Mnichova doufá v minimálně menší kulturní akce spojené s občerstvením. Söder pak všechny ujistil, že Oktoberfest se v dalších letech určitě vrátí.

Oktoberfest přináší Bavorsku až 30 miliard korun

A že je vždy těžké rozhodnutí zrušit pořádání Oktoberfestu dokládají i následující data. Nejde totiž jen o kulturní a sociální událost. Stejně tak představuje Oktoberfest značnou injekci do bavorského hospodářství. Letos se měl festival konat od 18. září do 3. října. Každým rokem se zde vypije asi sedm milionů piv. Návštěvnost překračuje jednotky milionů lidí. Oktoberfest přináší do bavorské kasy asi 1,2 miliardy eur, tedy asi 31 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Náhledové foto – Pixabay

 

 

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *