Okamura už zřejmě neví, jak by nalákal voliče: Ukrajinci prý berou pracovní místa českým občanům

Silvini a Okamura

Volby se pomalu blíží a SPD stejně jako další politické strany hledá voliče všude, kde je to možné. Tomio Okamura nešetří různými silnými a často kontroverzními výroky, které na mnohé potenciální voliče fungují jako magnet. Mnohdy jde ale o výroky, které jsou tak nějak pochybné až neuvěřitelné. Naposledy se vyjádřil v rozhovoru pro Český rozhlas v tom smyslu, že Ukrajinci berou pracovní místa českým občanům. Opravdu z diskutabilní téma a tvrzení, se kterým si dovolím přinejmenším nesouhlasit.

Češi mají mnohdy přehnané nároky

Tím je třeba bohužel začít a trochu si kopnout do vlastních řad. Představy některých mladých lidí o platu pro středoškolsky vzdělaného člověka v nějakém oboru jsou přinejmenším hodně zkreslené. Pokud chce takovýchto uchazeč 60 000 korun čistého, služební auto a počítač, tak na to ve většině případů může zapomenout. Mimo jiné by si mladí přáli často také 7 týdnů dovolené a takřka nulovou zodpovědnost. Tak to ale bohužel pro ně nefunguje.  

Kdo práci chce, určitě ji najde

O tomto faktu bych osobně nepochyboval. Vždyť Úřad práce České republiky evidoval k 30. 11. 2023 celkem 263 226 uchazečů o zaměstnání. To bylo o 2 585 více než v předchozím měsíci a o 6 039 více než loni. Zajímavý je také fakt, že podíl nezaměstnaných osob se meziměsíčně, ani meziročně nezměnil. Ke konci listopadu činil 3,5 %, třetí nejnižší v EU. Pokud tedy lidé chtějí, solidní práci si najít mohou. Ukrajinci v tomto ohledu budou nejspíše hrát pouze minimální roli.

Práci prý Čechům berou i japonští migranti

Na tuto skutečnost naráželi lidé, kteří u příspěvku Tomia Okamury psali své názory. Koho mysleli, už nechám na soudnosti každého čtenáře. Populismus dnes dokáže odhalit v podstatě každý. I pan Okamura nejspíše dobře ví, oč se jedná a jakým způsobem využít silná slova pro nalákání potenciálních voličů.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.uradprace.cz/web/cz/-/nezamestnanost-zustala-v-listopadu-na-rijnovych-3-5-z-evidence-odeslo-pres-36-tisic-lidi 

Matteo Silvini a Tomio Okamura: Náhledové foto Timo Okamura/sociální síť X

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.