České dráhy zavedly nový ceník, promítla se do něj inflace

České dráhy

V neděli 10. prosince začal jako tradičně platit nový jízdní řád Českých drah. V současně s ním byl zaveden nový ceník. Ten reflektuje aktuální inflaci a další cenové vlivy. Kolik si za jízdenky za vlak připlatíme?

Úprava kilometrického tarifu

Nový ceník vychází z míry inflace a také zdražování vstupů jako je nafta, elektrická energie, náhradní díly, ale také mzdové náklady. Ke změně cen došlo v tradičním termínu, tedy v souvislosti se zaváděním zimního jízdního řádu. Průměrné zvýšení cen je 9,5 procenta. O tuto hodnotu se zvýšily ceny vnitrostátní přepravy, stejně jako ceny ve Státním systému jednotného tarifu. Totéž platí pro jízdenku OneTicket.

jízdenky

Foto: Pixabay

Na předprodejích bylo možné ušetřit

Současně s tím nicméně došlo ke snížení ceny některých jízdenek, typicky jízdenky desetidenní. Toto snížení je nicméně očekávatelně nižší a jedná se spíše o kosmetickou změnu. Řada lidí nicméně využila možnost zakoupit si před 10. prosincem jízdenky v předprodeji, včetně např. jízdenek čtvrtletních. Za „staré ceny“ je tak teoreticky možné jezdit vlakem až do května 2024. Pokud jste ale tuto možnost nevyužili, nyní již je na to samozřejmě pozdě.

Plány do budoucna

V roce 2024 chce vedení Českých drah investovat do obnovy svého vozového parku a také nabízet některé nové služby. Mezi nejviditelnějšími novinkami bude jistě zavedení nové nejvyšší třídy expresních souprav typu ComfortJet a přibydou i nové soupravy RegioPanter nebo RegioFox.

Zdroje informací: https://eurozpravy.cz/domaci/vlaky-jezdi-od-nedele-za-nove-ceny-ktere-reflektuji-rostouci-ceny.9njk6r4q

https://www.ceskedrahy.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/ceske-drahy-upravi-tarify-na-rok-2024-v-souladu-se-statni-jednotnou?language=cs

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.