Odpovědnost může nést vlastník budovy, i když nebezpečí označí

Právo

Často se setkáme s tím, že majitel budovy výrazně označí místo nebezpečí a upozorní ostatní na to, že je zde vážné riziko vzniku nehody. Tímto postupem se snaží vlastníci budov omezit svou odpovědnost za následnou újmu v rámci své prevenční povinnosti. Ne vždy to však musí stačit, jak nyní rozhodl Nejvyšší soud České republiky.

Soud se postavil za ženu, která se zranila v obchodním centru

Nejvyšší soud České republiky se ve svém rozhodnutí 25 Cdo 2387/2020 zastal ženy, která se zranila v obchodním centru. Navíc artikuloval právní názor, z jehož znění nejspíše nebudou mít radost vlastníci a provozovatelé nákupních center. Místo, kde vznikl úraz totiž bylo řádně označeno jako nebezpečné, přesto to nestačilo k tomu, aby se provozovatel vyvinil.

Soud prvního stupně i odvolací soud náhradu nepřiznaly

Žena po provozovateli obchodního centra požadovala u soudu náhradu ušlého zisku a náhradu za ztížení společenského uplatnění, jakož i náhradu léčebných výloh. Vše v celkové výši přes 450 tisíc korun. Soud prvního stupně však žalobu zamítl s tím, že plastová deska, která byla tohoto dne sešlapaná (a označená) je bagatelní naproti například venku na chodníku vadných dlažeb a jiných nástrah. Proto nelze požadovat po provozovateli nároky vyplývající z jeho odpovědnosti. Tento právní názor, a tedy i zamítavé rozhodnutí soudu potvrdil i odvolací soud. Případ se tak dostal před nejvyšší soud, který je příslušný pro dovolání. Ten však názor změnil a ženy se zastal

Nelze po zákaznících požadovat náležitou pozornost

Nejvyšší soud České republiky však výše uvedené názory nesdílel. Nelze dle něj situaci analogicky řešit dle toho, za co jsou vlastníci odpovědní například u nehod vyplývajících z špatného stavu dlažby. Dle nejvyššího soudu totiž po zákaznících nákupních center nelze požadovat takovou míru pozornosti, jako při chození na ulici. Proto ani výrazná černožlutá výstraha nestačila a provozovatel obchodního centra musí nahradit zákaznici nárok spojený se zraněním.

Zdroj: Rozhodnutí NS 25 Cdo 2387/2020
Náhledové foto – Pixabay

 

 

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.