České start-upy: Máme nápady, ale ostatní chybí

Home office

Ředitel agentury CzechInvest Patrik Reichl byl v rozhovoru pro Finmag dotazován na úroveň českých investičních a podnikatelských nápadů a takzvaných start-upů. Nápady mají Češi prý výborné, ostatní aspekty prosazení se na trhu však prý pokulhávají.

Špatný výběr strategie „dohnání Západu“

Dle Patrika Reichla si Česká republika dala cíl, který zjednodušeně znamenal „dohnat Západ“. K tomu také začala velmi silně intenzivně technologicky inovovat. Přesto tento výběr hodnotí ředitel agentury CzechInvest negativně. Zatímco my jsme totiž silně technologicky inovovali výroby, vyspělé státy Západu již ustupovaly od výroby a začali pozměňovat strukturu své ekonomiky. Sekundární sektor (kam patří výroba a průmysl) tak u vyspělejších států tvoří asi 10-15 %, u nás stále 37 %. Západ jsme tedy dle Reichla dohnali jen v kvalitách výrobních linek.

Před jedenácti lety začala start-upová politika

Situace se dle ředitele CzechInvestu začala měnit, když se začalo ve veřejném prostoru mluvit o tom, že je třeba pomoci přerodu českých nápadů a investic. Ty se již delší dobu hromadily například na vysokých nebo středních školách. Tyto nápady bylo třeba přeměnit na nové podniky. „Postupem času si to začali uvědomovat i politici,“ říká v rozhovoru pro Finmag Patrik Reichl. Asi před jedenácti lety nastoupila scéna start-upů, a i CzechInvest jim v rámci akceleračních programů pomáhal.

Češi mají šikovné hlavičky

Dle Patrika Reichla sice mají čeští podnikatelé výborné nápady. Neumí se však takzvaně prodat. Dle něj vypadá typický klient CzechInvestu tak, že je na něm vidět, že má skvělé nápady a je schopný. Nemá však nic navíc. I s těmito problémy pak agentura CzechInvest pomáhá začínajícím podnikatelům či podnikatelům s novým nápadem. V poslední době získávají prostředky od české vlády aktivity, které chtějí start-upům pomáhat. I CzechInvest získal rekordní příspěvky. Ty dle svého ředitele chce použít zejména na oblasti mobility budoucnosti, umělou inteligenci a IT, kreativní a kulturní průmysl, udržitelnost a ekoinovace, kosmické technologie a jadernou či částicovou fyziku.

Zdroj: Rozhovor pro Finmag.penize.cz s Patrikem Reichelem, dostupné: https://finmag.penize.cz/byznys/427861-ceske-startupy-mame-skvele-napady-ale-to-je-vse-rika-reditel-czechinvestu

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.