Covidová krize přinesla obrovské vklady Čechů – co banky nabízejí, aby přilákaly nové zákazníky

Úspory

Navzdory tomu, že proběhla krize, projevila se trochu jinak, než krize ekonomické. Jejím výsledkem jsou obrovské vklady Čechů, které dosahují rekordních hodnot. V souhrnu jsou to téměř tři bilionu korun. Od vypuknutí pandemie se vklady zvýšily o 409 miliard korun. Oproti loňskému roku tedy stouply celkem o 305,7 miliardy korun. Je ale důležité vědět, že výše vkladů nemusí korespondovat s výší úspor. Za vklad se například pokládá, když banka pošle člověku peníze na účet – například v rámci schválení hypotéky.

Hodnocení úspor

Pokud bychom tedy chtěli hodnotit úspory, musíme výši vkladů porovnat také s výší úvěrů. Zatímco úvěry oproti loňsku stouply o 8,17 %, vklady se zvýšily o 11,5 %. To znamená, že úspory skutečně vytvořeny byly. Úspory jsou nyní nejvyšší za předchozích 20 let a k jejich vytvoření došlo mnohem rychleji, než je běžné (až čtyřikrát rychleji). Průměrná roční úspora na jednoho Čecha činí 26 867 Kč.

Úspory

Foto: Pixabay

Jak na tuto skutečnost reagují banky?

Když tedy mají více peněz, roste i zájem o možnosti investování. Banky ale dosud sází spíše na ověřené produkty. Zatímco na trhu roste hlad po možnostech pravidelného investování. Banky začaly nabízet více investičních nástrojů, které nabízí vyšší míru zhodnocení úspor. Podle některých bank je odezva klientů, kteří byli kontaktování v souvislosti zaznamenaného stabilního růstu úspor, mnohem vyšší, než kdy dříve.

Možnosti investice

Ačkoli nepřišly s ničím novým, banky lákají klienty pro ukládání úspor na nulové vstupní poplatky a některé další bonusy. Mezi nimi můžeme jmenovat také zrušení výstupních poplatků (zde je ale potřeba investovat po určitou dobu), nízké měsíční částky atd. Velice oblíbenou formou investice jsou podílové fondy, které nabízí vyšší zhodnocení, než spořící účty.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/finance/cesi-maji-rekordni-uspory-nabidek-jak-je-v-bance-zhodnotit-a/r~9ad5e90ade4811eba1070cc47ab5f122/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_term=position-0&utm_campaign=Aktualne

Foto: Pixabay

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.