money-3219298_1280

Oddlužování lidí problémy neřeší, naopak je prohlubuje

V České republice začaly přibližně před půl rokem oficiálně platit nová pravidla týkající se oddlužování a osobního bankrotu. Ta si kladou za cíl především ulehčit dlužníkům cestu z dluhových pastí způsobem, kdy po nich peníze nemůže vymáhat ani exekutor. Od června do listopadu využilo možnost oddlužení už 19 tisíc občanů, což je sice na první pohled vcelku vysoké číslo, nicméně odborníci v oboru financí očekávali ještě mnohem více. Skutečně jsou ovšem benevolentnější podmínky tím nejlepším řešením? Ze statistik totiž vyplývá, že lidé, kterým byla podstatná část pohledávek odpuštěna, se po letech opět potácejí na hraně existenční krize a ve spárech dluhových pastí.

Žádostí o osobní bankrot dvojnásobně přibylo

Ze statistik Institutu prevence a řešení oddlužení vyplývá, že žádost o osobní bankrot s vylepšenými podmínkami podalo od června do listopadu už 19 tisíc lidí, což je téměř dvojnásobek počtu dlužníků z roku předešlého.

Co se vlastně změnilo? Dlužník už nemusí v horizontu dvou let uhradit 30 % pohledávek. Dále může také podle vlastního uvážení rozhodnout o délce procesu oddlužení, a to mezi třemi a pěti lety. Klient smí rovněž splácení na rok přerušit a nebo jej o půl roku prodloužit, pokud zjistí, že smluvenému termínu nezvládne dostát. U dlužníků došlo také k navýšení nezabavitelné částky.

Zpřísnilo se naopak zjišťování soudu, zda-li se v případě konkrétního dlužníka nejedná o nepoctivý záměr. Další důležitou podmínkou je legalizace všech příjmů.

Pro některé lidi není osobní bankrot vysvobozením

Soudní exekutor Lukáš Jícha říká, že úspěšně dovršené oddlužení ještě neznamená, že se člověk poučí a začne s penězi lépe hospodařit. Statistiky hovoří jasně – až 20 procent oddlužených do dluhového kolotoče po čase spadne zase. Nemusí to přitom být jenom nedostatečnou finanční gramotností, která je v rámci české společnosti hojně diskutovaným tématem. Někteří lidé si z osobního bankrotu jednoduše udělali pohodlný životní styl a jelikož v tom za ty roky umějí chodit, daří se jim vcelku efektivně vyhýbat placení.

Na závěr ještě zmiňme několik zásadních čísel. V loňském roce se v České republice podle Exekutorské komory vedlo exekuční řízení proti 821 337 občanům a zahájeno bylo na 505 120 exekucí. Ačkoli meziroční počty dlužníků v dluhových pastích klesají, nelze tento úspěch připisovat na vrub zodpovědnějšímu jednání lidí.

Stačí se kupříkladu podívat na zpřísněná pravidla pro získání půjčky. Kvůli nim se kladné odpovědi nedočká poměrně velké množství žadatelů. Díky tomu tak samozřejmě klesá počet evidovaných dlužníků, jelikož jim bankovní a nebankovní společnosti neposkytují peníze bezhlavě.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

2 komentáře

 1. Žán Odpovědět

  Tendeční žvásty. A — jak soudobá hovnovinařina bohužel legitimizovala — naprosto zavádějící a manipulativní titulek pro všechny, kdož se čtením „článku“ nehodlají mořit.

  Dvaceti procentům dlužníků to (dlouhodobě) nepomůže, tak je to neúčinné? Nebo to dokonce prohlubuje problémy? Čí problémy?

  Prostě se lehce komplikuje byznys s chudobou, pár hyen a nějaké to hejno supů bude zas držet nějakou dobu půst. Až na to mlácení prázdné slámy ze strany sprosté říhající čeládky eufemizované jako exekutoři je to veskrze dobrá věc.

 2. Tomáš Odpovědět

  „Dále může také podle vlastního uvážení rozhodnout o délce procesu oddlužení, a to mezi třemi a pěti lety.“

  Naprostá ptákovina – oddlužení na tři roky je pro starobní důchodce, invalidní II. a III. stupně, pro ty, kterým dluhy vnikly z určité části v dětství a pro ty, kdo stihnout splatit 60% – není to podle vlastního uvážení!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *