Od příštího roku klesnou roční zaměstnanecké benefity

benefit

Jak to, tak vypadá, tak místo toho, abychom se vymanili z krize, tak schytáváme jednu ránu za druhou. Po pandemii, zvýšené inflaci a zmínění konsolidačního balíčku nás čeká další rána. Zaměstnance čekají od nového roku nevítané změny. Změny se budou týkat ročních benefitů. Jejich výše bude snížena na polovinu průměrné měsíční mzdy. Bude se tedy jednat o částku 20 162 korun. Veškeré benefity nad rámec této částky budou muset být zdaněny.

Nepříliš lichotivá situace

Klesnutí této sumy není vůbec dobrou zprávou. V celkovém měřítku to dělá za rok zhruba 4 procenta z celkově průměrně vydělané částky. Leckdy tyto benefity přesahují ročně více než zmíněná čtyři procenta. Snížením této částky lze očekávat, že některé firmy omezí benefity svým zaměstnancům. Kromě této skutečnosti lze očekávat, že firmy bude čekat daleko více administrativní práce než doposud.

Původní návrh v konsolidačním balíčku měl v plánu zrušit benefity úplně. Naštěstí vláda dala za pravdu odborům a zaměstnavatelským svazům. Strop pro daňové osvobození se bude postupně zvedat, jakmile začnou růst průměrné mzdy.

Benefity jako motivace

Benefity slouží jako motivace pro zaměstnance. Ať už se jedná o jakýkoliv benefit, tak většina zaměstnanců se cítí odměněna za svou práci. Díky této situaci pak chodí do práce s lepší náladou a může být i produktivnější či inovativnější. Zrušením benefitů by byl stát sám proti sobě.

Snížení příjmu

Asociace malých a středních podniků a živnostníků tvrdí, že omezení podpory volnočasových benefitů může vést stát ke ztrátě. Podle asociace by tak ideální hranice pro daňové osvobození měla být 70 procent průměrné měsíční mzdy.

Volnočasové benefity využívá zhruba tři miliony zaměstnanců, což je opravdu obrovské číslo. Mezi nejoblíbenější patří především příspěvky v oblasti:

  • zdraví,
  • sportovní aktivity,
  • kino, divadlo,
  • vzdělávání.

Kdyby stát prosadil nakonec své, tak by firmy přestaly poskytovat benefity. Závěrečné úpravy v balíčku se týkají také spotřebních daní či daní z nemovitosti. To se odrazí na faktu, že lidé budou platit dvojnásobek. Dostáváte ve vaší firmě benefity nebo ne?

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/finance-benefity-budou-jen-do-20-tisic-korun-rocne-40442021https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-co-se-zmeni-v-konsolidacnim-balicku-benefity-i-dan-z-lihu-235933

Náhledové foto: Pixabay

Benefity, Benefit, Zaměstnanci, Zaměstnanecké benefity, Benefity pro zaměstnance