Od pondělí lze žádat o 5000 Kč na dítě, řekneme jak

Dítě

Od pondělí, tedy od 15. srpna bude možné žádat o schválený jednorázový příspěvek na dítě do osmnácti let ve výši 5 000 Kč. Dnes se podíváme na to, jak bude možné o příspěvek zažádat a co vše to obnáší.

Kdy o příspěvek žádat nemusíte

Pokud patříte do níže uvedené skupiny domácností, dost pravděpodobně jste již příspěvek dostali či jej dostanete v brzké době. Existují totiž situace, kdy o příspěvek žádat nemusíte. Bez žádosti lidé dostali či dostanou příspěvek, pokud měli v červenci 2022 nárok na přídavek na dítě za červen tohoto roku a zároveň dítě k 1. srpnu nedovršilo 18 let. V takových případech se příspěvek vyplatil společně s přídavkem na dítě v obvyklém termínu.

Podmínky nároku a žádost o příspěvek

Dobré je také zopakovat, kdo vlastně má nárok na tento jednorázový příspěvek na dítě. Jde o domácnosti s dětmi, kteří se narodí od 2. srpna tohoto roku do konce roku, nebo s dětmi, kteří do 1: srpna 2022 nedovršili osmnácti let a zároveň příjem rodičů pak nesmí překročit jeden milion hrubého ročně. Žádosti se od pondělí budou moci podávat výhradně elektronicky. K tomuto účelu spustilo ministerstvo také novou aplikaci JENDA a domnívá se, že většina žadatelů bude žádat právě jejím prostřednictvím. Dostupná bude na adrese jenda.mpsv.cz.

Když nemůžete žádat elektronicky

Pokud nemáte možnost požádat o příspěvek na dítě elektronicky, je zde další možnost. Tou je návštěva jednoho z kontaktních míst veřejné správy – CzechPoint. V první fázi půjde jen o místa na krajských úřadech, matrikách a obecních úřadech. Od října bude pak možné žádat takto i na místech České pošty. K žádosti není třeba dalších speciálních dokumentů, stačí jen informace vyplnit do žádosti. Ta musí mimo jiné obsahovat jméno, místo a datum narození a rodné číslo dítěte a dále údaje totožnosti rodičů. Poté také svou elektronickou adresu, telefonní číslo, adresu společně posuzovaných osob (zpravidla rodičů) a také volbu, jak má být příspěvek vyplacen. Ve vztahu k rozhodnému příjmu se podepisuje čestné prohlášení o výši vašich příjmů v roce 2021.

Zdroj: https://www.penize.cz/rodicovstvi/435582-zadosti-o-prispevek-5000-kc-na-dite-startuji-v-pondeli-prijima-je-jenda, https://www.mpsv.cz/jednorazovy-prispevek-na-dite

Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.