Dvě čínská města zavádí taxíky bez řidiče

Čína

Robotická taxi auta, které mají být díky absenci řidiče pro provozovatele výrazně levnější než auta klasická, začnou (zatím v omezeném režimu) jezdit ve dvou čínských městech. Nejedná se přitom o vozy Tesla nebo jinou západní značku, nýbrž auta čínská. Ukazuje to na jasný trend, taxislužby, kurýři a další provozovatelé podobných služeb se chtějí orientovat na samořiditelné vozy.

Čína a robotické taxíky

Taxíky Apollo Go se budou projíždět ve Wuchanu (městě známém jako první ohnisko koronaviru) a Čchung-čhingu. Prozatím jen v omezeném čase, a to konkrétně od 9 do 17 hodin. Autonomních vozů by mělo být v každém městě celkovém počtu také pouhých pět. Robotické vozy budou plně automatické, tj. bez řidičů a nebudou mít vůbec klasické řízení.

Provozovatel těchto aut by samozřejmě ostrým nasazením trumfnul Elona Muska a jeho Teslu. Je to tedy pravděpodobně začátek nové éry a trendu, který se časem přenese i do jiných zemí a měst, ta v Evropě a v USA nevyjímaje.

ulice

Foto: Pixabay

Kdy se dočkáme u nás?

Na západě i v některých dalších státech se zatím se brzké nasazení robotických aut v reálném provozu jeví jako poměrně nereálné díky striktním podmínkám, která budou muset splňovat. Pokud se ale v Číně vozy osvědčí, dočkáme se jich časem nepochybně i u nás.

Segment samořiditelných vozů má nepochybně velkou budoucnost, především, a právě v oblasti taxislužeb, rozvozových služeb apod. Technický vývoj už dosáhl úrovně potřebné pro první opatrné nasazování prototypů do provozu a bude dále pokračovat. Legislativa s ním půjde ruku v ruce a lze očekávat, že v blízké budoucnosti už budeme na nasazení robotických aut připraveni i my. To je informace, která je jistě zajímavá i pro investory do akcií technologických firem.

Zdroje informací: https://vtm.zive.cz/clanky/do-cinskych-ulic-vyrazi-roboticke-taxiky-bez-ridicu-jejich-provozovatel-chce-trumfnout-teslu/sc-870-a-217844/default.aspx

https://otechnice.cz/cina-rozsiruje-autonomni-taxiky-apollo-go-spolecnosti-baidu-na-vsechna-velka-mesta/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.