akcie

Očima investora: Ukrýt peníze před inflací do akcií se jeví jako hra s ohněm

Tempo růstu inflace nabírá na obrátkách, hrozba znehodnocení peněz nabývá reálné podoby. V říjnu se meziroční inflace dle Českého statistického úřadu vyšplhala na 5,8 %, to je o 0,9 procentního bodu více než v srpnu. Tím to však zdaleka nekončí, poskočily také predikce inflace na následující období. Nová prognóza Ministerstva financí odhaduje průměrnou inflaci příští rok na 6 %, ještě v létě přitom úřad počítal se 3,5 %.

Čeká nás epický kolaps?

Dle ekonomů české domácnosti ještě míru inflace naplno nepocítily. Máme se připravit na to, že bude hůř. Ekonomická situace nápadně připomíná stav na konci roku 2008, kdy světová finanční krize mj. přinesla také inflaci nad úrovní 6 %. Právě tehdejší krizi, která přišla po pádu americké banky Lehman Brothers, předpověděl investor Michael Burry. Ten na svém twitteru letos v červnu opět varoval před epickým kolapsem. Své příspěvky sice dle svých zvyklostí smazal, stihla však o nich informovat agentura Bloomberg.

Akciové trhy překonávají historická maxima, a tím ve velkém vzbuzují pozornost mnoha spekulantů. To má údajně ještě nafukovat obří spekulativní bublinu, která zákonitě musí někdy splasknout. Také investor Jeremy Grantham nezůstává chladným. Pro Bloomberg uvedl, že akciový trh pravděpodobně zažije větší propad, než kdy americká historie zaznamenala. Grantham je přitom považován právě za experta na hledání tzv. spekulativních bublin.

Podobné obavy jako Burry nebo Grantham mají i drobní investoři v Česku. Dle průzkumu londýnské agentury Opium pro investiční platformu eToro obavy z vytváření bubliny pociťuje téměř polovina českých drobných investorů. Nutno podotknout, že dle průzkumu také 68 % českých retailových investorů vlastní akcie. To Warren Buffett se letos akcií ve velkém zbavuje…

Ochrana před inflační bouří?

Zatímco investice do akcií se i v očích samotných investorů jeví značně rizikové, stále jsou tu hmotná aktiva, která nabízejí bezpečnější úkryt peněz před inflací. Enormní poptávka po nemovitostech, která posílila hned po příchodu pandemie, tak nejspíš hned tak neutichne.

Zájem vzbuzují všechny typy realit. I přes růst úrokových sazeb zůstávají stále žádané investiční bytyinvestiční byty, stejně jako celé bytové domy či komerční reality, které vyhledávají velcí investoři. V Praze patří k těm největším společnost PSNspolečnost PSN. Přes velkolepé projekty, které v nejbližších letech plánuje, stále hledá další investiční příležitosti. Akviziční tým PSNAkviziční tým PSN je připraven nakupovat i díky dostatku vlastního kapitálu, potíž tak je pouze s nedostatkem potenciálně zajímavých nemovitostí k prodeji. To ostatně potvrdí každý, kdo chce své peníze před inflační bouří skrýt pod skutečně hmotnou střechu.

Zdroje info: Bloomberg, Reuters, eToro, PSN kupuje

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *