Ochranné pomůcky před koronavirem: Jak ušetřit při jejich nákupu

Koronavirus

Pandemie koronaviru je aktuálně velmi blízko svého vrcholu, a to v mnoha zemích včetně České republiky. Z toho důvodu se vyplatí být maximálně obezřetný, a především se chránit. Učinit tak lze mnoha různými způsoby. Každý je do jisté míry specifický. Samozřejmě mimo tato specifika lze jmenovat i finanční náklady na pořízení těchto ochranných pomůcek. My se podíváme především na tyto aspekty v kombinaci s onou mírou ochrany před nákazou koronavirem.

Klasické podomácku šité roušky

Když u nás v podstatě žádné roušky v době první vlny pandemie nebyly, lidé si šili roušky doma svépomocí. Jednalo se tedy o jakousi z nouze ctnost. Přesto je tato ochrana rozhodně lepší než nic. S účinností respirátorů se ovšem srovnávat nedá. Cena domácích roušek je nevyčíslitelná. Byly rozdávány dokonce i zdarma, jindy se prodaly za nějaké smluvní peníze.

Jednorázové roušky

Tyto ochranné pomůcky jsou u nás nyní k dostání za cenu okolo 5 korun. Jde o velmi levnou záležitost. Rouška by se ale měla za několik hodin vyměnit. Jinak už konkrétního jedince příliš neochrání. Za den takovýchto roušek použijete několik. Ostatně, prodávají se také v balení po několika kusech.

Nano roušky

Tyto specifické roušky se vyznačují tím, že dokážou ochránit obě strany, které se potkají. tedy jak člověka, jenž roušku nosí, tak i ostatní lidi, které může potkat. Nano rouška je poněkud dražší, nicméně lze ji po vydesinfikování prostřednictvím UV lampy používat znovu. Jsou poměrně dobře prodyšné a je v nich o něco příjemněji než v respirátoru. Musí se ale koupit kvalitní.

Respirátory

Zřejmě nejkvalitnější ochrana. Máte-li ještě ochranné, nebo při pracovní činnosti pracovní rukavice, jste chráněni zřejmě nejlépe. Respirátory lze sehnat ve standardu FFP1, FFP2 nebo FFP3. Poslední jmenovaný chrání nejlépe. Cenově jsou ovšem respirátory o něco dražší.

Koronavirus: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.