Obyvatelé Evropy si půjčují, aby mohli hradit účty

pujcka

Posledních pár let zužují obyvatele Evropy finanční problémy. Příčinou jsou tak nedávné události, včetně nebývale vysoké inflace, která se promítá do celé Evropy. Podle výsledků letošních studií, kterých se zúčastnilo 13 evropských zemí, společností EOS a Dynata, jsou hlavním důvodem zadlužení zvyšující se výdaje za energie a teplo. Na východu Evropy si obyvatelé nejčastěji půjčovali peníze kvůli zvýšeným cenám energií. Ze západní Evropy se nejvíce zadlužili naši sousedé z Německa, aby mohli zaplatit výdaje za teplo a elektřinu, a to až 24 %. Stejný důvod měl každý třetí Čech.

Výdaje za energie

Prioritou pro všechny dotázané v rámci průzkumu, byla především platba za energie. Po platbě za energie následovala úhrada nájmu, což zhruba vycházelo na 61 % dotázaných. Obyvatelé České republiky považují za prioritu mít zaplacenou střechu nad hlavou, a to až z 82 %. Oproti tomu v Maďarsku, kladli důležitost na nájem pouze ze 43 %, zatímco úhrada účtu za telefon nebo internet byla důležitější – 44 %.

energie

Foto: Pixabay

Výdaje za potraviny

Dalšími položky na seznamu jsou potraviny a zdravotní péče. Nejčastěji si půjčovali Východoevropané, zatímco Čechů 26 %. Šlo tak o druhou nejčastější položku u obyvatel naší země. V západní Evropě nás napodobili pouze Němci s 27 %.

Slevy vítězí

Kde naprosto vedeme, tak to jsou slevy. Šest z deseti Čechů bere doslova slevy útokem, a společně s Maďary a Rumuny, jsme vysoko nad průměrem. Žádné jiné země nebrali ohled příliš na slevy, jako my.

Inflace má velký vliv

Hlavním důvodem podle každého druhého respondenta je především inflace. Její výše má vliv na finanční stabilitu a životní standard obyvatel Evropy. Nejvíce znepokojení jsou v Maďarsku (84 %) a Srbsku (82 %). Vrásky na čele způsobují také drahé energie a vysoké účty.

Kvůli výše zmíněným problémům se Češi naučili šetřit. Nejčastěji se uskromnili v oblastech o:

  • restaurace, kultura – 45 %,
  • cestování – 37 %,
  • oblečení, móda – 32 %,
  • rekonstrukce, renovace – 25 %,
  • zábavní elektronika – 25 %,
  • dary – 25 %.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/finance-kazdy-sedmy-cech-se-v-posledni-dobe-zadluzil-nejcasteji-kvuli-vydajum-za-energie-ci-jidlo-40428291

Náhledové foto: Pixabay