Co by řidiči nikdy neměli dělat se svými doklady?

parking

Bojíte se, že zapomenete doma doklady od svého vozu a při případné kontrole budete mít problémy? To je vcelku oprávněná obava. Pokud se jí ale snažíte zbavit tím, že si doklady necháváte vždy v autě, děláte velkou chybu. Problémy, které si tím můžete způsobit jsou totiž mnohonásobně větší než ty, když si je jednou zapomenete doma.

Nechávat doklady od vašeho vozu za stínítkem je hazard

Řada řidičů je lehkomyslných, své doklady si nechávají bez starostí pohozené v autě, ve schránce u spolujezdce nebo třeba za stínítkem, aniž by tušili, že je zloděj může snadno zneužít. I malý technický průkaz napoví o vašem vozidle mnoho, pokud si v autě necháte i velký technický průkaz, je neštěstí otázkou času.

Mnoho řidičů se tímto pojišťuje před ztrátou vlastních dokladů, nahrává přitom ale zlodějům, kteří s „malým techničákem“ mohou převézt auto kamkoliv.

Kradené vozidlo, navíc ještě s doklady, těžko policie na první pohled rozezná, pokud zatím nebylo nahlášeno jako kradené. Zloděj se v případě potřeby snadno kdekoliv vymluví na ztrátu klíčů od vozu, nemluvě o tom, že nastartovat auto s pomocí startovacích drátů je pro něj již ten nejmenší problém.

S doklady se dokonce může pokusit o přepsání vozu, pokud si nějak opatří plnou moc, může se mu to dokonce opravdu povést.

parking

Foto: Pixabay

Problémy s pojištěním

Pojištění pro případ odcizení vašeho vozidla přestává díky takto nedbale uloženým dokladům za stínítkem plně platit. Ke krácení pojistného dochází u mnoha pojišťoven právě především v případech, pokud bylo auto odcizeno i s doklady. Pokud nemáte všechny patřičné doklady pohromadě nebo bylo auto bez vašeho vědomí ale formálně v podstatě správně přepsáno na někoho jiného, nedivte se, že s tím bude mít potíže i vaše pojišťovna.

Závěr je jasný, neměli byste v autě nechávat doklady. Jsou tam pro zloděje připravené jako na zlatém podnose a problémy to pro vás může znamenat velké.

Zdroje informací: https://www.epojisteni.cz/aktuality-nenechavejte-doklady-ve-vozidle/

https://www.policie.cz/clanek/doklady-od-vozidla-nenechavejte-uvnitr.aspx

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.