Interaktivní tabule

Interaktivní tabule ve školství: Vyhozené peníze, nebo krok dobrým směrem?

Už jsme si celkem zvykli na to, že vzdělávací instituce jsou o něco modernější, než tomu bylo v minulosti. Když se podíváte kolem, zjistíte, že v mnohých učebnách jsou interaktivní tabule, učitelé mají notebooky a mnohdy už mají také elektronické žákovské knížky. Ano, vše vypadá na první pohled doslova úchvatně a nekonečně inovativně. Interaktivní tabule ale rozhodně nemusí být pro školu nějakou velkou výhrou. Proč? To vám prozradíme v tomto článku.

Drahé promítací plátno

Samotná interakce je skvělá věc. Když děti v mateřské škole chodí a dokreslují obrázky, neexistuje nic lepšího. Stejně tak jsou vynikající interaktivní tabule pro žáčky na prvním stupni základní školy. Ti si chtějí ještě hrát a bez větších problémů jdou rádi k tabuli, kde přiřazují jablíčka ke stromu nebo mládě zvířete k jeho rodičům a podobně. Na druhém stupni už se nikdo nepřetrhne a interaktivní tabule se stává jenom drahým promítacím plátnem pro prezentace, filmové ukázky a prohlížení internetu. Bohatě postačí právě promítání na levnější keramickou tabuli.

V matematice a češtině v podstatě zbytečnost

Přesně tak. V těchto naukových předmětech potřebují děti pracovat. Než si učitel nechystá jednotlivé aktivity a děti se u tabule vystřídají, nastává konec hodiny. Přínos nulový. Příprava prezentací jak v matematice, tak i v mluvnici je zdlouhavá a zbytečná. Naopak v literatuře přispějí tabule k názornosti a dalo by se o interakci uvažovat.

Má na to škola hardware?

Další důležitá otázka k zodpovězení. Vždyť většina škol disponuje starými notebooky a velmi pomalou technikou. Investovat by se mělo prvotně tady. To samé platí i o připojení k internetu. Jsou vzdělávací instituce, kde internet jede doslova jako šnek. Tabule a další vybavení školy mají. Když se podíváte přitom na web vzdělávací instituce, nedozvíte se nic a musíte být velmi šikovní, abyste něco našli.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *