Obří propouštění zatím zřejmě nehrozí. Prázdniny ukážou

Výpověď

Mnohé firmy kvůli koronavirové krizi na trhu doslova bojují o každou zakázku a vcelku často se hovoří o masivnějším propouštění. Většina společností s velkým úbytkem svých zaměstnanců ale nepočítá. Navíc ani firmy nijak výrazně nevnímají, že by se musely začít na velké propouštění připravovat. Dokonce čtvrtina zaměstnavatelů uvažuje o doplnění svých stavů. Tyto závěry vyplývají z výzkumu personální agentury Grafton Recruitment. Blíží se ale letní prázdniny a situace se logicky může vyvinout úplně jinak. Vždyť právě v létě skončí podpůrná opatření vlády.

Jak to vypadá v řeči čísel?

Vcelku jednoduše. Průzkum zmiňované společnosti poukazuje na to, že zhruba 70 % zaměstnavatelů neuvažuje o propouštění a snižování stavu zaměstnanců. Přibližně 26 % společností ale čeká snížení pracovníků v rozmezí od 1 do 5 %. Zhruba každá dvacátá firma plánuje redukci poštu zaměstnanců v řádu 5 až 10 %. O propouštění většího množství než desetiny zaměstnanců uvažuje pouze jedna jediná firma ze 100.

Každá firma je v jiné situaci

Je vcelku jasná, že každá firma se nachází v odlišné situaci a na jejím základě pochopitelně bude reagovat. Jsou společnosti, jež krize zasáhla doslova monstrózně. Především oblasti gastronomie, hoteliérství a automotive jsou typickými příklady. Naopak firmy v online byznysu a jiných oblastech, jež se značně digitalizovaly, krizi nijak výrazněji nemusí vůbec pocítit.

Kmenoví zaměstnanci

Zhruba 53 % firem oslovených ve výzkumu nečeká, že by bylo nezbytné snížit počty kmenových pracovníků. Naopak 27 % firem má oprávněné obavy, že k této situaci dojde. Zhruba zbytek, tedy přibližně pětina společností, ví, že propouštění bude nezbytné. Mnohé z nich mají už předem vyhotovený plán konkrétního řešení situace. Chtějí být logicky maximálně flexibilní.

Doplnění zaměstnanců

Okolo 30 % firem čeká, že do konce letošního roku doplní stav svých zaměstnanců. 5 % společností s tímto počítá už do konce měsíce září. 23 % firem míní, že stav svých zaměstnanců doplní až v roce 2021. U 21 % firem se tak nestane nikdy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.