Jak začít s investováním do zlata

Zlato je stálicí investičních komodit a mnoho investorů sází právě na tento drahý kov. Jeho cena se často mění, avšak zřídkakdy prudce poklesne. Z dlouhodobého hlediska pak může být zlato dobrou volbou. Proto se dnes podíváme na to, jak s investováním do zlata začít.

Zvolte si, jaké zlato nakoupíte

První otázkou, kterou je nutné si zodpovědět je ta, do čeho vlastně budete investovat. Zlato má totiž na investičním trhu mnoho podob. Na výběr jsou například cihličky, destičky nebo třeba mince. U cihel či destiček máte výhodu, že je na nich uvedeno vlastní číslo, hmotnost i ryzost. To vše ukládá výrobci zákon. Obecně lze říci, že pokud přepočítáme cenu cihly na gram, vyjde lépe než například mince. Je to způsobeno tím, že ceny cihel jsou na 100 % závislé na burzovních cenách. Mince však mají často uměleckou nadhodnotu a je jich omezené množství, což může přidávat na jejich ceně. Je jen na vás, co vyberete.

Kde zlato nakoupit?

Druhou otázkou je, kde vlastně zlato pořídit. Ani tato otázka není nedůležitá. Existuje mnoho společností na trhu, které se prodejem investičního zlatainvestičního zlata zabývají. Mnoho z nich má i kamenné prodejny. Vedle nic se těší velkému zájmu i prodejny internetové. Jde o trend moderní doby, kupovat tyto výrobky přes internet. Často můžete, alespoň do nějaké výše ceny, zaplatit objednávku až po doručení na dobírku. Velkou výhodou je to, že nákup zlata je osvobozený od daně z přidané hodnoty. Nemusíte tedy svůj nákup ještě danit. Vždy je však důležité zvolit takového prodejce, který je seriózní. Určitě neuděláte chybu, když se poptáte například vašich známých nebo profesionálních investičních poradců. Mělo by jít o certifikované prodejce, jejichž fungování posvětila Česká národní banka. Zároveň, až na výjimky, které uděluje opět ČNB, mají mít sídlo v České republice.

Jak zlato posléze zpeněžit?

No a co by to bylo za investici, kdybyste ji poté neplánovali zpeněžit. Jak je to u zlata? Zaprvé lze prodat zlato opět u prodejce, který umožňuje zpětný odkup. Nabízet své zlaté produkty však můžete všude, dokonce i v zahraničí. Pokud vlastníte zlaté mince, další cestou jsou různé numismatické trhy a burzy. A jaký výnos lze čekat? Cenu zlata ovlivňuje ekonomická situace. Obvykle cena roste s horší ekonomickou situací. Jen pro příklad. Cena zlata za posledních deset let, v kterých jsme prožili ekonomickou krizi, devalvaci některých měn nebo nárůst cen nemovitostí, vrostla o 129 %. Poslední rok to pak bylo o 6,4 % p. a.

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.