youtuber-2838945_640

Příplatky, na které máte jako zaměstnanci nárok

Zákon č. 262/2006 Sb. uvedený v zákoníku práce pojednává o tom, v jakých případech má člověk pracující formou pracovní smlouvy nárok na příplatek. Ty nejčastější důvody, kvůli nimž si zasloužíte získat finanční benefity, jsme se rozhodli sepsat v následujících řádcích. Nepatříte náhodou do některé skupiny, přestože o tom vůbec nevíte?

Práce v nočních hodinách a příplatky

Většina fabrik na území České republiky jede na třísměnný provoz. To znamená, že jedna skupina lidí přichází do práce ráno, další po ní přebírá činnost odpoledne a poslední jde na řadu v nočních hodinách. Právě zaměstnanci, kteří vykonávají práci v období od 22:00 do 6:00 mají ze zákona nárok na příplatek. V soukromém sektoru vám zaměstnavatel musí přidat 10 % ke každé odpracované hodině (počítají se i částečně oddělané hodiny) ve výše zmíněném časovém horizontu, v sektoru státním činí příspěvek dokonce 20 %.

Práce o víkendu a příplatky

Firma má práce až nad hlavu a proto nutí zaměstnance, aby si udělali čas i o víkendu? Pokud ano, musí samozřejmě počítat s tím, že to nebude zadarmo. Každá odpracovaná hodina má o deset procent vyšší hodnotu, jako státní zaměstnanec si přijdete dokonce na 25 % k běžné odměně.

I za přesčas dostanete peníze navíc

Pracovní smlouva jasně stanovuje, jaký počet hodin musíte v zaměstnání odpracovat. Pokud bude zaměstnavatel požadovat hodiny navíc, musí se vám za to náležitě odvděčit. Buďto nabídne náhradní volno nebo přispěje dalšími 25 % ke každé hodině nad rámec povinností.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Prací během svátků si můžete výrazně přivydělat

Pokud vás zaměstnavatel poprosí, jestli byste do práce nemohli přijít i během svátků, musí vám za to nabídnout náhradní volno. Lze se ovšem domluvit také na příplatku, který činí 100 % běžné hodinové mzdy.

Práce v zátěži musí mít náležitě odměněna

Každé zaměstnání má samozřejmě svá úskalí a o žádném se nedá stoprocentně říci, že je jednoduché. Existují ale profese, kde jde vyloženě o zdraví nebo dokonce život. V takovém případě mají lidé nárok na příplatek, jenž je stanoven níže uvedenou tabulkou podle náročnosti daného povolání:

 • Skupina I. – 500 až 1 300 Kč
 • Skupina II. – 750 až 2 500 Kč
 • Skupina III. – 1 250 až 5 000 Kč
 • Skupina IV. – 1 880 až 7 500 Kč
 • Skupina V. – 2 500 až 10 000 Kč

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

6 komentářů

 1. Lenka Odpovědět

  Docela by mne zajímalo,jaké příspěvky dostávají ti,kteří zásadně nepracují a slovo práce je pro ně horší,než nadávka.Zato byty zcela gratis a dotované nájemné je pro ně k dispozici vždy a všude.

  1. Jana Odpovědět

   Takoví se mají, bohužel, nejlíp!!! Bych je hnala, ať bydlí třeba pod mostem a nežerou , když jim práce nevoní 😟

 2. Pavel Odpovědět

  V soukromém sektoru je situace úplně jiná. A hlavně u malých a českých firem. A právo? To hledejme akorát v trafice. Například inspektoráty práce nemohou šikanovat zaměstnavatele kontrolami – jejich odpověď.

 3. Alena Odpovědět

  Ano,s některými názory souhlasím.Je mně 63 let/za týden/ a jsem ve starob.důchodě a jedna věc mně užírá,nespravedlnost pro ty,co celý život pracovali,řádně žili a když se vyjímečně naskytl krátkodobý!!! problém /dlouhodobý si obyčejný člověk dovolit nemohl/,tak dostal od soc.odborů tak kopanec do zadku.Za to ti,kteří umí řvát a do nekonečna opakovat jediné slovo-diskriminace,
  ti,kteří tuto zemi ždímou a nikdy nic pro ni neudělali a neudělají,dostanou vše zadarmo ,a to je ta bezmocnost nás,kteří jsme řádně pracovali.
  Můžete se na mě zlobit,ale za komunistů pracovat museli všichni a kdo nepracoval,byl příživník a šel do kriminálu,ale i tam si svůj pobyt musel odpracovat .Nevím,kdo na to přišel,že někdo nemusí nic a dostane vše.

 4. Jan Odpovědět

  Pracují jako ostraha firmy ve 12ti hodinových směnách.Rizikový faktor psychické zátěže je zařazen do 2 skupiny a přesto zaměstnavatel tento rizikový příspěvek nevyplácí.Zaměstnává přitom pouze zdravotně hendikepované s ID 1,2 popřípadě 3 stupně a OZP.Pobírá na nás od státu a EU štědré dotace za to že zaměstnává zdravotně hendikepované a není ochoten tuto práci náležitě finančně ocenit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *