Obchody v malých obcích: Dobře míněná ekonomická sebevražda

Malý obchod

Bydlíte v menší obci a zjistili jste, že vám chybí některé potraviny? Pak si prostě obujete boty, oblečete se a vyrazíte do malé prodejny, již v obci máte. Možná vás ale jednoho dne překvapí cedule na prodejně, která bude informovat o tom, že už nefunguje a fungovat nebude. Odejdete naštvaní, ale asi smíření se skutečností. V případě seniorů je ale smíření poněkud horší, než by se mohlo zdát. Malé prodejny ovšem představuje neekonomickou záležitost. Bohužel.

Starostové se snaží, často ale marně

Mnohé obce chtějí jednu prodejnu ve svém katastru zachovat. Hlavně kvůli důchodcům, již už často neřídí a mohou si takto pohodlně nakoupit. Z drtivé většiny ale obchody jako takové nevydělávají a starostové musí řešit, jakým způsobem je mohou dotovat. Alternativ je pochopitelně hned několik, nicméně hodně se prosazuje dotace Obchůdek 2021+. Získat mohou podnikatelé, již obchod provozují, až 130 000 korun.

Velké řetězce ztrácí zájem

Bohužel tomu tak je. Častokrát se prodejny v menších obcích prostě a jednoduše zavírají. Na vině jsou pochopitelně stále se zvyšující ceny energií a neschopnost prodejen vydělat si na svůj provoz. Jak by tak ale měli činit, když čelí nedostatečnému obratu, z něhož fakticky nemají velkou šanci vydělat dostatek finančních prostředků?

Existuje řešení? Logicky ano, nicméně realita je jiná

Najít se dá zákazníků hned několik. Klasiku představuje řešení, kdy si prostě obyvatelé dané obce budou chodit nakupovat základní a některé další potraviny pouze do dané prodejny. Tím ji vědomě podpoří a ona bude dále fungovat. Velkou výhodu mají obce, jež nabízí vyžití chatařům chalupářům. V tomto případě je kupní síla poněkud vyšší. Tak jako tak ale lidé většinou nakupují v supermarketech, kde jsou ceny logicky nižší. Krize malých prodejen se tak ještě prohlubuje. Věčné dotace států bohužel nepředstavují efektivní řešení.

Zdroje info: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/467616-z-malych-mest-mizi-tisice-obchodu-pomoct-by-jim-mohla-dotace, https://www.zboziaprodej.cz/2022/09/29/obchody-v-malych-obcich-maji-sanci-se-udrzet/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.