Excentrik a alkoholik podporující Čínu: Americký tisk si se Zemanem servítky nebral

Prezident Zeman

List New York Times si s naším odstupujícím prezidentem rozhodně žádné velké servítky nebral. Divit se redaktorům příliš nelze, jelikož dnes již skoro bývalý prezident skutečně navenek vystupoval tímto způsobem. Když se podívám do svého okolí, myslím, že charakteristika Zemana jako prezidenta, kterého lidé brali v posledních letech spíše symbolicky, je bohužel logická.

Kladný vztah k alkoholu Zeman nikdy netajil

Jsme národem, který má poměrně solidní průměr vypitých piv a tvrdého alkoholu na hlavu. Aby ale tato nechvalná charakteristika byla ještě rozvíjena vrcholným představitelem státu, to zrovna ideální není. Pravda je ovšem taková, že v posledních letech svého panování Zeman alkoholu nejspíše neholdoval. Důvody jsou jednoduché. Logicky kvůli svému zhoršenému zdravotnímu stavu prostě a jednoduše nemohl.

Směr východ je z úst Američanů logický

Aby také ne! Američani nenechají na Číně nit suchou. Vztahy obou zemí jsou na bodu mrazu a vystupování Zemana naší zemi z hlediska kontaktování Číny naším vztahům s USA nijak nepřidalo. Vždyť si telefonoval s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem! Kde jsou ale miliardové investice, jež měly z Číny přijít? Svět je neviděl.

Změna vztahů s Ruskem

Ještě stále pracující prezident se podle deníku zřejmě lekl ruského vpádu na Ukrajinu a obrátil svou orientaci na tuto zemi. Úzké vztahy s Putinem vzal čas, nicméně Zeman stále úzce komunikuje se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem a Viktorem Orbánem.

Politik ze staré školy

Tato nálepka je možné pro budoucího exprezidenta jakousi lichotkou. Stejně tak i fakt, že dokáže oslovit obyčejné lidi. Mimo jiné se Zeman také nikdy nevzdal, a to jak v případě boje o moc, tak z hlediska boje proti nemocem, jež ho trápily a trápí. Fakt, že velmi rychle dokáže urazit kohokoli v svém okolí, je neoddiskutovatelný.   

Neděkuji, stačilo

Možná i takto bych charakterizoval funkční období odcházejícího prezidenta. A to se Američani nestačili zmínit o krasavcích, které Zeman na Hradu zaměstnával. Stačí jen mluvčí recitující žalmy v době jeho nemoci nebo pochybný kancléř, jenž asi nejen na mě působí neskutečně arogantně a stýkal se s podezřelými lidmi.

Zdroje info: Autor, https://www.nytimes.com/2023/01/14/world/europe/czech-presidential-candidates.html

Odcházející prezident Miloš Zeman: Náhledové foto Kancelář prezidenta republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.