Obchodní válka o elektromobily: Čína hrozí cly, EU zatím odolává

elektromobil

Peking a Brusel se utkávají v obchodním sporu ohledně elektromobilů. Čína pohrozila cly až do výše 25 % na dovoz vozidel z EU a USA v reakci na cla, která na čínské produkty zavedly obě země. Situace se vyostřuje a boj o vedoucí pozici na expandujícím trhu s elektromobilitou graduje.

Napjaté obchodní vztahy s Čínou

Čínské ministerstvo obchodu minulý týden informovalo Evropskou obchodní komoru EU o svém záměru zavést cla na dovoz vozidel z EU a USA. Tato cla by mohla dosáhnout až 25 % a znamenat tak další eskalaci napětí v obchodních vztazích mezi Čínou a Západem.

Čínské automobilky dále pronikají na evropský trh

Spor pramení z rostoucího vlivu čínských výrobců elektromobilů na evropském trhu. V posledních letech se do Evropy dostalo mnoho čínských elektromobilů, které si získaly popularitu díky své konkurenceschopné ceně a pokročilým technologiím. To vyvolalo obavy u evropských výrobců automobilů, kteří se obávají, že ztratí tržní podíl.

„Výrobci automobilů v Číně, která je pravděpodobně světovým lídrem v oblasti technologie BEV, začali expandovat do nových regionů včetně Evropy,“ uvádí zdroj Electrek.

Nekalé praktiky a odveta ze strany EU

Příchod čínských elektromobilů na evropský trh nicméně znepokojil místní výrobce. Evropská komise nakonec dospěla k závěru, že vývoz do regionu byl „nespravedlivě“ dotován čínskými autoritami. V reakci na tyto nekalé praktiky pohrozila Evropa clem na dovoz vozidel z Číny.

Situace má paralely se sporem mezi USA a Čínou. Bidenova administrativa nedávno zvýšila cla na řadu kategorií čínského zboží včetně elektromobilů z 25 % na 100 %. Čína žádá od Evropské unie jasnou odpověď ohledně podobných celních opatření do začátku června. „Brusel se snaží vyslat Pekingu jasný signál o přístupu k dotacím a kapacitě,“ cituje server zdroj z Eurasia Group.

Důsledky pro globální elektrifikaci dopravy

Jako největší světový výrobce elektromobilů má Čína důvod obávat se hrozeb od svých obchodních partnerů. Situace by mohla zpomalit rychlost, s jakou se zavádění elektrické mobility celosvětově rozšiřuje. Čína varovala, že uvažuje o dalších celních opatřeních na výrobky dovážené z Evropy, například na víno a mléčné výrobky. Globální trh pozorně sleduje vývoj událostí.

Zdroje info: Reddit, https://www.bloomberg.com/news/newsletters/2024-05-23/china-preps-retaliation-over-eu-tariff-probe, https://electrek.co/2024/05/24/china-threatens-tariffs-up-to-25-imports-retaliation-eu-probe-us-tariffs/

Náhledové foto: Pixabay