Občanský průkaz a diskutabilní otázka rodného čísla. Jedni schválili, druzí varují před rizikem

občanka

Rozruch okolo rodných čísel v občanských průkazech nekončí. Také se v tom ztrácíte? Jednou je oznámeno, že rodná čísla budou zrušena, abychom záhy mohli číst, že tomu tak zase nebude. Zatímco jedni schvalují, druzí varují před možným rizikem. Jak je to tedy s rodným číslem v občance?

Rodná čísla zůstala ponechána v občanských průkazech. Sněmovna tak tento návrh schválila. Úřad pro ochranu osobních údajů se však proti tomuto schválení ohradil. Podle něj by mělo dojít ke zrušení. Nicméně rozhodnutí Sněmovny bude v prosinci projednávat Senát.

Rodné číslo představuje riziko

Uvedení rodného čísla v občanském průkazu představuje podstatné riziko, a to jak z hlediska ochrany osobních údajů, tak i soukromí. A to v rámci propojování dat a možnosti zneužití ve virtuálním prostoru, kde zkrátka existují jen velmi obtížně možné kontroly i nápravy. Však občanské průkazy bývají zcela běžně kopírovány a skenovány. Tímto se z nich lze v databázích nekontrolovaně spojovat a informace využívat a zejména zneužívat v lepším případě komerčním, marketingovým či jiným účelům v neprospěch klienta. V horším případě pak dokonce zneužitím osobních dat.

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) připomněl, že ČR převzala rakouský model identifikátorů schválením zákona č. 111/2009 Sb., o základních registrech. Rodné číslo bylo tak nahrazeno zdrojovým identifikátorem fyzické osoby (ZIFO) a agendovým identifikátorem fyzické osoby (AIFO). Systém základních registrů a agendových identifikátorů se spustil v roce 2012. Tímto došlo k doplnění údaje o agendovém identifikátoru do datového fondu určité agendy. Takto veřejná správa od roku 2012 naplňuje hlavní požadavky na ochranu osobních údajů fyzických osob proti zneužití a zabránění neoprávněného slučování údajů o jedné osobě.

Konec rodných čísel od roku 2025

Aktuální verze je taková, že po několika odkladech by měla rodná čísla z občanských průkazů zmizet, a to údajně od roku 2025. Jestli tomu tak bude, je otázkou. Však to známe, kdo ví, co bude zítra. Každopádně věc se má tak, že je plánováno, aby rodná čísla od roku 2025 byla v občanských průkazech nahrazena osobním číslem, případně klientským identifikátorem.

Zdroj: https://www.podnikatel.cz/aktuality/rodne-cislo-v-obcance-je-dnes-velke-riziko-varuje-urad-pro-ochranu-osobnich-udaju/

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/urad-na-ochranu-soukromi-je-proti-rodnym-cislum-v-obcanskych-prukazech.A231127_174007_domaci_pitt

Náhledové foto: autor Torf

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:ID-card_CZ_2012.jpg