Do důchodu v 67 letech. To budou panečku pracovní výkony

Marian Jurečka

Penzijní věk nejspíše prudce poroste. Tento fakt je neoddiskutovatelný a bohužel částečně i logický. Populační křivky se mění a poměr důchodců k pracovně aktivním lidem se diametrálně liší. Jinými slovy, na důchodce nejspíše nebude mít kdo dělat. Ročníky 81 a mladší půjdou do důchodu nejdříve v 67 letech. Aktuálně to vyplývá z důvodové zprávy o novele zákona o důchodovém pojištění, jejímž autorem je Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky. Jak to tedy s důchody vlastně bude a jsou takto staří lidé ještě vůbec schopní pracovat?

Současní čtyřicátníci si pořádně zapracují

Proč? Protože nejspíše půjdou do důchodu až po 67. roce svého života. Ročníky 83 se dočkají důchodového věku ještě o půl roku později. Dlouhodobá predikce je nejspíše spjatá s nejistotou budoucího vývoje. Lidé se nejspíše o svém termínu odchodu do důchodu dozví přesné informace až v padesáti letech.

Podle Jurečky je úprava nezbytná

Demografické údaje hovoří jasně a lidé se prostě dožívají vyššího věku. Zároveň se rodí menší množství dětí, což je také do značné míry alarmující. V některých oborech je ale navyšování hranice odchodu do důchodu nesmyslné. Vždyť v takových 65 letech se už některé pracovní pozice prostě zastávat nedají. Jsou totiž jak fyzicky, tak i psychicky velmi náročné. Jak by takový zedník třeba stavěl ve výškách? Odborářský předák Josef Středula se pro Novinky.cz vyjádřil v tom smyslu, že pokrývač ve věku 69 let nebude schopen svou práci vykonávat a bude nutný příplatek za odvoz mrtvoly z pracoviště.

Mladí lidé mnohdy s důchodem ani nepočítají

Nic jiného jim bohužel ani nezbývá. Současné důchodové reformy drhnou a pokusy v minulosti byly spíše jen populistické. Ostatně stačí si vzpomenout na Babišovo absolutně nekoncepční jednorázové přihazování důchodcům z peněz daňových poplatníků. Někteří mladí lidé si spíše ze svých důchodů dělají legraci, jiní investují do všeho možného. Tak jako tak se s nějakou velkou podporou státu do budoucna počítat nedá.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-do-duchodu-az-v-67-letech-a-pozdeji-penzijni-vek-ma-prudce-rust-40452390, https://www.cssz.cz/starobni-duchod-podrobne,https://www.e15.cz/finexpert/vydelavame/zmeny-v-duchodech-podle-novych-vypoctu-jak-se-posune-odchod-do-penze-1411705

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka: Náhledové foto Marian Jurečka/ sociální síť X

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.