Obavy o bezpečnost? V loňském roce klesl počet policistů pod potřebnou úroveň

policie

Počet policistů v České republice se v loňském roce snížil natolik, že podle vyjádření některých představitelů policie již sbor nemusí být schopen zajistit plnění dlouhodobých úkolů i větších jednorázových akcí. Počet policistů se tak stane i tématem pro jednání Bezpečnostní rady státu.

Magické číslo: 40 000 policistů

Policejní prezident Martin Vondrášek v minulých dnech uvedl, že Česká republika potřebuje 40 tisíc policistů k tomu, aby byl policejní sbor schopen plnit své standardní úkoly i asistovat při akcích jako bylo nedávno skončené předsednictví Evropské unie.

V loňském roce ztratila policie v součtu 700 lidí, když měla 2700 odchodů a pouze 2000 nově příchozích policistů. Celkový počet příslušníků sboru tak klesl pod zmíněných 40 tisíc. Policejní prezident zmínil jako hlavní důvod generační obměnu s tím, že plán náboru je naplňován. Ministr vnitra Vít Rakušan dodal, že policie by měla brzy dosáhnout na potřebný počet příslušníků stejně, jako se to povedlo hasičskému sboru.

Policie

Foto: Pixabay

Nedostatek policistů a bezpečnostní rada státu

I přes jistý optimismus ale platí, že policie má v současné době podstav a není naplňován plán zvyšování stavů o několik stovek příslušníků ročně. Tabulkových míst je totiž 43 000. Problém bude proto projednáván na příštím zasedání Bezpečnostní rady státu.

Snaha o přilákání nových policistů je nicméně patrná již dnes, od 1. ledna se policistům zvýšily tarifní platy, jsou realizovány investice do vybavení a vyčleněny jsou i prostředky na přesčasy, jejichž proplácení nebo spíše neproplácení bylo v minulých letech často předmětem kritiky.

Zdroje informací: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pocet-policistu-loni-klesl-pod-40-000-projedna-to-bezpecnostni-rada-statu/2315662

https://denikn.cz/minuta/1063109/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.