Jedno vejce za 34 korun. V USA panují extrémní ceny, vejce se dokonce pašují

Vejce

Slepičí vejce jsou v posledních dnech poměrně diskutovanou potravinou. Divit se tomu nelze, jelikož neustále zdražují a vypadá to, že jich na pultech příliš nebude. Pokud ano, tak za extrémní cenu. Ve Spojených státech amerických se o tomto faktu přesvědčují na vlastní kůži. Ceny vajec jsou tady doslova obří. Dokonce se vejce pašují. Podívejme se tedy na tamní situaci a také na to, zdali nás čeká něco podobného, nebo nikoli.

Historické maximum, jež nemá obdoby

Víte, za jakou cenu se vejce v Americe v některých obchodech prodávají? Za neuvěřitelných 18 dolarů, tedy 407 korun. Za tuto cenu dostanete pouhých 12 vajec. Situace je až neuvěřitelná. Producenti vajec se na cenách přitom dohodli. Vinu na extrémní hodnotě vajec nese hned několik faktorů, jež se neustále omílají dokola. Konkrétně se jedná hlavně o ptačí chřipku, jež donutila spousty chovatelů k vybíjení chovů.  

Cenové rozmezí za vejce

Vejce nemusí být až tak extrémně drahá. Třeba v obchodě s delikatesami Eli’s Market na Třetí Avenue se 12 vajec pohybovala od 12,99 dolarů (293 Kč) po 17,99 dolarů (407 Kč). V jiných obchodech se ale můžete dostat i na nižší ceny a to od 7,49 dolaru (169 Kč) do 9,99 dolaru (226 Kč), jak informoval britský plátek The Guardian. Meziroční růst ceny vajec byl spočítán na 60 %!

Vejce se pašují z Mexika

Zajímavé jsou bezesporu i informace americké pohraniční stráže. Ta hovoří o tom, že se na hranicích s Mexikem zvýšily počty pašovaných vajec o neuvěřitelných 108 %. Vysoká cena vajec holt dělá divy.

Ministerstvo slibuje

Podle amerického ministerstva zemědělství půjdou ceny vajec dolů o polovinu. Podle ministerstva zhruba o polovinu cena vajec už klesla, a to ve srovnání období v týdnu okolo 18. prosince loňského roku. Oproti roku 2021 se ceny vajec nicméně ztrojnásobily.

Jak to bude u nás?

Ceny vajec jdou aktuálně stále nahoru, nicméně vajec je stále ještě z hlediska dodávek do supermarketů dostatečné množství. Další vývoj je tedy s otazníkem.

Zdroje info: https://www.theguardian.com/us-news/2023/jan/25/18-a-dozen-how-did-americas-eggs-get-absurdly-expensive, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nekula-oslovil-retezce-aby-vysvetlily-vysoke-ceny-cukru-a-vajec/2316529

Vejce: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.