Obavy lidí ze ztráty zaměstnání. Bojí se krize i robotů

Nezaměstnanost

Příchod ekonomické krize je na spadnutí. Tedy pokud si někdo myslí, že ještě nedorazila. S ní jsou samozřejmě spojeny různé nepříjemné pocity včetně velkých obav o ztrátu zaměstnání. Není se čemu divit, zaměstnavatelé se snaží chod svých firem co nejvíce zefektivnit a na lidech jako takových jim až tolik nezáleží. Stále více se prosazuje robotizace. Lidé mají strach o to, že své zaměstnání ztratí. Dokladují to ostatně i data z průzkumu společnosti BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

Obavy z důsledků lockdownu jsou reálné

Je jasné, že zaměstnanci mnohých firem mají strach. Vždyť už si zažili karanténní opatření na jaře a nic dobrého z hlediska jejich zaměstnání z nich nepřišlo. Omezené je stále fungování restaurací, barů a samozřejmě i mnohých prodejců. Nemohou se konat sportovní a společenské akce, které také živí spousty lidí. Lidé také nemají tušení, na jaká opatření by se měli připravit v blízké budoucnosti.

Pokles v ekonomickém sektoru

Ekonomika se vcelku dlouho držela na vrcholu, nicméně dnes je jasné, že krize přijde, otázkou zůstává, jak bude velká. Citelné ztráty už nyní sčítají oblasti, jako jsou:

  • pohostinství,
  • cestovní ruch,
  • automotive průmysl,
  • kultura,
  • sport a
  • další.

V České republice si většina lidí žádné finanční rezervy nedělá, a tak bude mít nebo má v případě výpadků příjmů potíže až 63 % lidí. Zkrátka nebudou schopni splácet závazky a pokrýt standardní výdaje.

Robotizace a zvyšování efektivity práce

Proces digitalizace ve všech oblastech se zrychluje už nyní a vše ještě nabere na obrátkách. Průzkum společnosti Profesia.cz ukázal, že se v důsledku právě robotizace obývá o své místo 17 % respondentů. 14 % lidí už muselo pozici změnit. Zvyšuje se i efektivita práce ve firmách a ty často osekávají vše, co je možné. Nakonec zjistí, že některé práce dokáže řešit i menší kolektiv zaměstnanců. Doba se rychle mění, a tak uvidíme, co se bude dít, nicméně obavy lidí jsou do jisté míry na místě.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.