Koronavirus kosí mateřské školy: Karanténa se mnohdy neřeší

Mateřská škola

Onemocnění Covid-19 není aktuálně stále na nějakém velkém ústupu. Sice se snižují počty nově nakažených, nicméně pouze jakýmsi plazivým tempem. Koronavirus si v poslední době našel živnou půdu v mateřských školách. Ty na rozdíl od základních, středních a vysokých školy nebyly centrálně uzavřené. Reakce státu, obcí a hygienických stanic jsou přitom často maximálně pozoruhodné.

Vede Zlínský kraj

Jen ve Zlínském kraji byla vyhlášena karanténa v celkem 41 % mateřských škol, tedy konkrétně 155 MŠ. V Plzeňském kraji se jednalo o 29 % mateřských škol, respektive 81 MŠ. V Praze bylo v karanténě v posledním říjnovém týdnu 25,5 % mateřských škol. Jednalo se o 109 zařízení. Středočeský kraj zaznamenal 19 %, což činilo 155 MŠ. Vcelku solidní počty. jsou ředitelky, které už musely karanténu vyhlásit i vícekrát.

Chybí ochranné pomůcky

Pracovníci v mateřských školách by byli rádi, kdyby se jim dostalo kvalitních ochranných prostředků. Ideální by pochopitelně byly respirátory nebo nanoroušky z české provenience. Domácí šité roušky, jež jsou často vidět na obličejích zaměstnanců MŠ, zrovna dvakrát nechrání. Stejně tak jsou zapotřebí sterilizátory, čističky vzduchu a absence spojování tříd. Toto všechno se děje na Slovensku.

Karanténa není někdy vyhlášena ani po pozitivním nálezu

Jakousi další alternativou by bylo mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které by zajistilo uzavření mateřských škol s výjimkou těch, v nichž jsou děti rodičů, kteří musí být nutně v zaměstnání. Informace z mateřských škol hovoří jasně. Někdy nedošlo k uzavření ani v případě, že měla některá z učitelek pozitivní test na koronavirus. Ředitelé někdy nebyli ani informování o tom, že je některé dítě v karanténě. Radek Sárközi, prezident Pedagogické komory, hovoří o tom, že ministerstvo zdravotnictví by mělo sbírat data přímo z mateřských škol a po znovuobnovení i ze základních a středních škol. Třeba ze zprávy v kaji Vysočina vyplývá, že nebal zavřena ani jedna mateřská škola. Údaje samotných mateřských škol jsou přitom jiné. Zavřeny byly například MŠ v Kostelci, Batelově, Stonařově, Kožlí a na jiných místech.

Prázdná třída v MŠ: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com  

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.