Kolik může mít stát na pohonných hmotách? Až 20 korun za litr

Pohonné hmoty

Ceny pohonných hmot jsou aktuálně velmi nejisté. Jednou jdou trochu dolů, ale většinou míří k výšinám. Bohužel. Situace na trhu rozhodně není stabilní. Neustále se hovoří pochopitelně hlavně o konfliktu na Ukrajině a nezbytnosti snížit vlastní závislost z hlediska dovozu ropy na Rusku. S tím se určitě dá souhlasit, nicméně motoristům by se mělo ulevit poněkud víc. Když budeme počítat, zjistíme, že má stát na jednom litru pohonných hmot více než 20 korun, což není zrovna málo.

Z čeho se skládá cena pohonných hmot?

Zajímavé jsou počty spolumajitele společnosti Tank ONO, Jiřího Ondry, který o nich hovořil v rozhovoru pro iDnes. Stát má konkrétně na spotřební dani 9,95 koruny u nafty a 12,84 korun u benzinu. Počítat je třeba také ještě s DPH, která činí 21 %. Státu jde tedy kolem 20 korun. Fakticky se jedná takřka o polovinu ceny pohonných hmot. Pak si můžete vzít, jak směšné bylo snížení pohonných hmot o 1,5 koruny.

Pumpaři nezažívají zlaté časy

Dalo by se čekat, že na pumpách zažívají majitelé zlaté časy, nicméně opak je zřejmě pravdou. Jasně, ve vyšších cenách se pochopitelně vyšší marže schová lépe. Úplně tomu tak není. Ceny lítají doslova nahoru a dolů, takže nikdo nemá žádnou jistotu, že si může nějak výrazně přilepšit. Nezbytností je pochopitelně vyšší cash-flow. Jiří Ondra se také kdysi vyjádřil o tom, že pumpy mohou mít u dálnic klidně i 5 korun na litru paliva. Přesto je třeba počítat s tím, že jejich výdaje za pronájmy a další poplatky jsou nepochybně vyšší.

Lze ceny paliva zastropovat?

Tak jednoduché by to u nás zřejmě nebylo. Jak Poláci, tak i Maďaři vlastní rafinerie. U nás tomu tak není. Stát by musel jednat s rafineriemi a také s Čeprem. Benzinové pumpy fakticky fungují pouze jako překupníci. I tak by se to ale s nimi muselo řešit. Zastropování ceny třeba na 43 korun by mohlo představovat problém.  

Zdroje info: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zpravodajstvi-pohonne-hmoty-ono-ceny-paliva-vlada-jiri-ondra.A220512_204347_ekonomika_dou?zdroj=top

https://www.kurzy.cz/komodity/benzin-nafta-cena/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.