01_koruny

O kolik si od ledna polepší důchodci

Je to již každoroční evergreen – navyšování důchodů k novému roku. Důchody se zvyšují každý rok ze zákona. V posledních letech je však pravidlem, že vláda zvyšuje tyto důchody i nad zákonem stanovenou valorizaci. O kolik si tedy důchodci po lednu 2022 polepší? Na to se dnes podíváme.

Průměrně se důchod zvýší o 805 Kč

Zákonnou valorizaci důchodů ovlivňuje zejména růst cen v ekonomice. Právě tyto údaje jsou již téměř dopočítány, a proto je již nyní možné zveřejnit, o kolik se důchody v příštím roce zvýší. Průměrně si penzista polepší o 805 Kč. Tři sta korun pak tvoří příspěvek k důchodu, který schválil parlament a který je nad zákonnou valorizací. Složka automatického zvýšení je tedy průměrně 505 Kč. V posledních letech se dle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) zvyšovaly průměrně každoročně o 900 Kč. V loni dostali důchodci od vlády také jednorázový příspěvek 5000 Kč. Nynější automatické zákonná valorizace je nižší než před lety. Za to může nižší růst reálných mezd, který způsobila koronakrize.

Průměrný důchod – 16 280 Kč

Po tomto zvýšení důchodů, který přijde v lednu 2022, by měl průměrný starobní důchod činit 16 280 Kč měsíčně. To představuje asi 43 procent průměrné mzdy v České republice. Dle stávající ministryně práce a sociálních věcí Maláčové je to však málo a Česko by se mělo přibližovat 50 procentům průměrné mzdy.

Nerealizovatelná důchodová reforma Maláčové

V budoucnosti se dle vize Jany Maláčové má nově vypočítávat důchod. Nový výpočet by byl následující. K solidární složce základní výměry by se mělo přičíst 350 Kč (po Novém roce bude základní výměra 3900 Kč). K zásluhové procentní výměře důchodu se pak připočte 1,3 procenta její nynější výše plus 300 Kč. odborníci však upozorňují, že penzijní systém vyžaduje reformu a navyšování důchodů dle Maláčové není možné s nynějšími zdroji systému. Například Eva Zamrazilová, ekonomka a předsedkyně národní rozpočtové rady, v rozhovoru pro MF Dnes upozorňuje, že plán Maláčové je nerealizovatelný a neumí si ani představit, že by se pro tento plán našla shoda.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/mpsv-zvyseni-duchod-valorizace-leden-2022.A210909_113826_ekonomika_ven
Náhledové foto – Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

3 komentáře

 1. Honza Odpovědět

  Dobrý den.
  Celou dobu od začátku roku se píše,kolik si důchodci přilepší.Ano, děkuji za toto přilepšení,
  ale pozor-inflace je větší než toto přilepšení.
  Zdražení elektřiny,plynu,vody, parkování,potravin, stavebního i spotřebního materiálu,atd.
  Takže klid páni novináři a další populisté.Jenom očkujete lidí proti seniorům.
  Co říkáte na zvednutí platů každoročně poslancům,letos o šest tisíc.O tom se již nepíše,klid a v klídku se vše přejde a lidi krční rameny.Co dělat,vrchnost je vrchnost.
  Tady novináři začněte hledat díru ve státním rozpočtu a ne u těch kteří pracovali a odváděli
  daně cca 35-40let,aby tato republika byla za vodou.Že ji někteří okradli a okrádají,to už musí
  si vyřídit ti co jdou do voleb.
  Pěkný den všem, Honza.

 2. ludvik Odpovědět

  dobry den jenom ktomu zvišeni duchodu že se nestidi nam zviši par haliřu a oni si zviši o tisice to se nestidi vše se zdražuje kde je ta spravedlnost jak se nato mužete divat zamislete se nato.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *