Nálada na realitním trhu je stále zuřivá. Nemovitosti jdou na dračku

Hypotéka

Ceny nemovitostí rostou všude, v Česku  však ještě rychleji než ve většině zemí EU. I přes opakovaná upozorňování ČNB o realitní bublině, která musí dříve či později prasknout, narůstající ceny od koupi nemovitostí neodrazují. Naopak, nemovitosti lákají i nové poptávající z řad investorů. Zájem o nemovitosti tak stále zdaleka převyšuje nabídku. Jak to aktuálně na trhu realit vypadá?

Poptávku táhnou zejména třicátníci

Nový průzkum mezi českými realitními kancelářemi poukázal na nesezdané páry ve věku kolem třiceti let a rodiny, které tvoří většinu poptávky po bydlení. Ta je letos podle průzkumu provedeného serverem hyponamíru.cz nadprůměrná. Ve třetině případů na jednu nemovitost připadá pět až devět zájemců, na další třetinu dokonce deset až devatenáct. I proto najde tři čtvrtiny nabízených nemovitostí kupce do jednoho měsíce, pětina nemovitostí se prodá dokonce do jednoho týdne.

Dlouhodobě je největší poptávka po bytech 2+1 a 2+kk ve městech a také po rodinných domech na maloměstech nebo na vesnici s cenou do pěti milionů korun. Právě byty jsou také v hledáčku investorů, kteří si je pořizují proto, aby je dál pronajímali.

Nemovitosti jako investice

Dle nejnovějšího průzkumu společnosti EMA investice do nemovitostí zajímají naprostou většinu Čechů. 66 % Čechů chce do realit investovat, nebo své investice do realit navýšit. 80 % dotazovaných přitom uvedlo, že před investicí do realitního fondu nebo akcií developerských společností upřednostňuje přímý nákup nemovitosti. Nejžádanější jsou u drobných investorů tzv. investiční bytyinvestiční byty, typicky menší byty vhodné pro pronájem, ideálně v lokalitě s dobrou dopravní dostupností, občanskou vybaveností a službami. Dokonce i v Praze se dají najít zajímavé byty, kdy majitel splátku hypotéky na byt plně pokryje nájemným. To u dvoupokojového bytu dle serveru ulovdomov.cz v Praze aktuálně činí průměrně 14 000 Kč.

V jednoduché kalkulačce vychází výnos z nájemného a splátka hypotéky stejně například u projektu malometrážních bytů v kombinaci s rozsáhlými sdílenými prostory vbloku společnosti PSNu projektu malometrážních bytů v kombinaci s rozsáhlými sdílenými prostory vbloku společnosti PSN. Je zasazený v prestižní lokalitě Prahy 5 – Malvazinky, kde se dají ubytovací jednotky pořídit i za cenu do 3,5 milionu korun.

Hypoteční jízda pokračuje i se zvýšenými sazbami

Většina kupujících financuje nákup nemovitosti právě formou hypotéky. Hypoteční úvěry jsou žádané i v době rostoucích úrokových sazeb. Dle ukazatele Fincentrum Hypoindex se v září 2021 úroky hypoték vyšplhaly na 2,23 %. Ve srovnání s inflací, která v srpnu v celé eurozóně navzdory očekávání ECB dosáhla 3 %, však i zvýšené úrokové sazby stále reálně vychází záporně.

Zdroje info:  ČNB, hyponamíru.cz, EMA, ulovdomov.cz, PSN, Fincentrum Hypoindex

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.